گیاهان آپارتمانی

برگ عبایی یا گیاه چدنی

برگ عبایی

برگ عبایی یا گیاه چدنی 

گیاه Aspidistra یا برگ عبایی در روزگاران قدیم مضحکه سانهای موزیک بود و حتی امروزه نیز اغلب با اتاقهای تاریک فراموش شده ارتباط داده می شود، اما این گیاه زمانی که کاملا رشد می کند تبدیل به گیاه آپارتمانی جذاب و زیبایی میگردد.برگ عبایی که به علت سهولت نگهداری به گیاه چدنی معروف است ، در حال حاضر در کنار اثاثیه و دکوراسیون به اصطلاح کلاسیک بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

برگ عبایی متعلق به تیره سوسنی ها بوده و چهار گونه مختلف از آن شناخته شده است.این گونه ها بومی هیمالیا،چین و ژاپن می باشند.تنها گونه در دست کشت Lurida یا Aspidistra elatior است که اولین بار در سال ۱۸۲۲ در کشور چین یافت شده است.این گونه یک واریته رنگ دار در نتیجه وقوع یک جهش طبیعی است اما تنوع رنگ آن تنها هنگامی بروز میکند که گیاه در خاک فقیر رشد یافته و  گلدان آن کوچک.این گیاه نسبت به همتای سبز خود نور بیشتری نیاز دارد.

ویژگی گیاه عبایی

گل گیاه عبایی گوشتی ، پیاله مانند و به رنگ ارغوانی روشن است.این گل که بسیار بندرت ظاهر میگردد ، بر سطح زمین تقریبا بدون ساقه می روید و فقط در حدود یک روز عمر میکند.برگ عبایی گیاهی کم رشد اما بی نهایت پر طاقت است که غفلت و بی توجهی و حتی شرایط واقعا نا مساعد را تا حد زیادی تحمل میکند.این گیاه در برابر بخار گاز ، آلودگی هوا ، تغیرات ناگهانی دما و حتی عدم رسیدگی در طول تعطیلات استقامت می نماید.با این حال باید از بکار بردن اسپری براق کننده برای برگهای آن خودداری شود.

برگ عبایی

برگ عبایی

اگر چه استفاده از این محصولات برای گیاهانی که دارای برگهای ضخیم و چرم مانند هستند توصیه میشود ، در کمال تعجب گونه های عبایی با این مواد سازگاری ندارند.از آنجا که گونه های برگ عبایی زمانی بهترین رشد را خواهند داشت که به صورت منفرد پرورش داده شود.

 

۱) خرید و شرایط کلی گیاه چدنی

در هنگام خرید برگ عبایی ، ظهار گیاه و زیبایی برگ های قوسی شکل آن را ملاک قرار دهید.از انتخاب نمونه هایی که دارای برگ های شکاف خورده می باشند و یا حاشیه برگ های آنها توسط فرد پرورش دهنده اصلاح شده است خودداری نمایید.گیاهانی که برگ های خالدار و رنگ و رو رفته دارند ممکن است آلوده به کنه قرمز (Red spider mite) باشند.

۱-۱) شرایط کلی نگهداری

اندازه : طول هر برگ بسته به نوع گیاه در حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر می باشد.از آجا که این گیاهان در گلدانهای تنگ بهتر رشد میکنند ، میتوان تعداد زیادی برگ را در یک گلدان ۱۲ سانتی متری پرورش داد.

رشد : سالی چهار یا پنج برگ نو میدهند.

فصل گرما : گل ها به طور نامنظم و معمولا در ماه های تابستان می روید.

رایحه : ندارند.

نور : این گیاهان می توانند در مکانهای تاریک به سر ببرند.نور کامل خورشید باعث سوختگی برگ های آنها میگردد.

دما : مناسب ترین دما برای آنها ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد است اما اگر از سرما ریزه در امان باشند در دمای بسیار پایین تر نیز زنده می مانند.

آب : در طول تابستان گیاه را با هفته ای دوبار آبیاری سیراب نگه دارید.در زمستان بیشتر از یکبار در هفته آبیکاری نکنید.

تغذیه : در امر تغذیه این گیاهان براحتی ممکن است مرتکب افراط گردید.به منظور تغذیه صحیح ، ماهی یکبار و یا هر دوماه یکبار در فصل تابستان کود مایع را به آب گیاه بیفزایید اما از غذا دادن به واریته رنگ دار خودداری نمایید.درصورت شکاف خورد برگ ها تغذیه را در آن فصل کاملا متوقف کنید.

۱-۲) رطوبت ، هوا و خاک

رطوبت : هفته ای یکبار آبپاشی از بالا با آب تصفیه شده برای گیاهان سودمند است و به آن پاسخ میدهند.با وجود این ، میتوانند هوای خشک را هم تحمل کنند.

پاکیزگی : هر گاه برگها غبار آلود به نظر رسیده اند آنها را با اسفنج  و آب تصفیه شده تمیز کنید.هرگز از مواد براق کننده برگ استفاده نکنید.

هوا : در هر هوایی که مستقیما  در انسان ایجاد مسمومیت نکند ، زنده می مانند.

خاک : برای تعویض عادی گلدان از کمپوست لومی استفاده کنید.با وجود این ، اگر گیاه شما از نوع رنگ دار است کمپوست مخصوص کشت بذر را برای آن بکار ببرید.

تعویض گلدان : این عمل نباید بیشتر از ۲ یا ۳ سال یکبار انجام شود.اگر گیاه را به حال خود بگذارید ، با شکست گلدان خود را به یک گلدان بزرگتر نشان خواهد داد.برگ عبایی به عنوان عضوی از تیره سوسن دارای ریزوم می باشد.در هنگام تعویض گلدان دقت نمایید که ریزومها به طور کامل در زیر خاک مدفون شوند و آنها را در حالیکه نیمی در خاک و نینمی بیرون از خاک قرار گرفته اند رها نکنید.

هرس : نیازی به هرس کردن نیست.

تکثیر برگ عبایی

تکثیر : تکثیر آنها از طریق تقسیم نمونه های مسن در فصل بهار انجام میگیرد.

عمر متوسط : یکی از ماندگار ترین گیاهان آپارتمانی است.

گیاهان آپارتمانی

معمولا این گیاهان را به تنهایی و به عنوان یک گیاه منفرد پرروش میدهند بویژه اگر سعی بر ایجاد یک جو کلاسیک باشد.با وجود این ، برای استفاده در آرایش مختلط گیاهان رطوبت خواه مناسبند.

سهولت / دشواری : مراقبت از این گیاهان از هر گیاه آپارتمانی دیگر آسانتر است.

برگ عبایی

برگ عبایی

۲) بیماری ها و مشکلات برگ عبایی

۲-۱) وجود لکه های سوخته و قهوه ای رنگ بر روی برگ ها 

دلیلش سوختگی برگ در اثیر تابش زیاد آفتاب مستقیم است.برگ عبایی را در معرض نور شدید قرار ندهید.

۲-۲) شکاف خوردن در برگ ها

علتش افراط در تغذیه گیاخ چدنی میباشد.در طول مدت باقیمانده از فصل مربوطه از غذا دادن به گیاه خودداری کنید.عمل تغذیه را در فصل رشد آینده با نصف مقدار توصیه شده آغاز کنید.

۲-۳) وجود خالهای زرد رنگ در برگ

وجود خالهای زرد رنگ در برگ ، بویژه در طول رگبرگ ها و وجود حشرات فلس دار قهوه ای در سطح زیرین برگ و روی ساقه علتش شپشک نرم ترن است.با یک گوش پاک کن آغشته به الکل متیلیک رقیق تک نک حشرات را از روی گیاه بردارید و یا گیاه را با یک حشره کش جذبی سمپاشی کنید.

۲-۴) تغیر رنگ برگ ها و وجود تار عنکبوت

تغیر رنگ برگ ها و وجود تار عنکبوت در زیر آنها علتش کنه قرمز میباشد.گیاه را با یک کنه کش چذبی سمپاشی کنید.

۲-۵) وجود لکه های سفید کرک مانند

وجود لکه های سفید کرک مانند در زیر برگ ها علتش Mealy Bug است.با یک گوش پاک کن آغشته به الکل  متیلیک رقیق تک تک حشرات را از روی گیاه بردارید و یا گیاه را با یک حشره کش جذبی سمپاشی کنید.

 

۳) آبیاری برگ عبایی

۳-۱) خاک گلدان را با دست آزمایش کنید.اگر خاک سبک و ترد باشد گیاه به آب احتیاج دارد.

۳-۲) گیاه را از بالای گلدان و در صورت امکان با آب باران آبیاری کنید.پس از ۱۵ دقیقه آب اضافی درون زیر گلدانی را خالی کنید.

 

۴) آب پاشی و پایکزه کرئن گیاه چدنی

با پارچه نرم و  اسفنج و آب ولرم گردد و غبار را از برگ ها پاک کنید.در حین انجام کار برگ را با دست دیگر خود نگه دارید.

از بکار بردن مواد براق کننده برگ خودداری کنید.

۵) تعویض گلدان 

۵-۱) فقط هر ۲-۳ ستا یکبار گلدان گیاه را عوض کنید.اگر گیاه در گلدان قدیمی باقی بماند ریشه های قوی آن قادرند گلدان را برکانند.قبل از تعویض گلدان گیاه را خوب آبیاری کنید.

۵-۲) گلدانی یک اندازه بزرگتر با لایه زهکشی و لایه ای از خاک مرطوب از نوع کمپوست لومی تهیه کنید.

۵-۳) گلدان قدیمی را طوری نگهدارید که یک دست شما سطح خاک را بپوشاند و ساقه های گیاه برگ عبایی ما بین انگشتانتان واقع شود.سپس لبه گلدان را آهسته به جایی بکوبید.گیاه به همراه خاک از گلدان خرج می گردد.

۵-۴) بوسیله یک مداد یا یک قطعه چوب خاک مانده را با دقت از ریشه ها جدا کنید.مراقب باشید که آسیبی به ریشه ها نرسد.

۵-۵) گیاه را در وسط گلدان جدید قرار دهید، بطوریکه توپ ریشه بر روی خاک واقع شود.

۵-۶) گلدان را با خاک تازه پر کنید.دقت کنید که تمامی قسمت های ریشه در زیر خاک قرار گرفته باشد.

۵-۷) خاک گلدان را خوب به سمت پایین فشار دهید.گیاه را به مدت ۲ روز بدون آب در سایته بگذارید تا ریشه ها تشویق به رشد به درون خاک جدید گردند.

 

 

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 1 Average: 5]

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *