گیاهان آپارتمانی

بگونیا رکس یا بگونیا برگی

بگونیا رکس

بگونیا رکس یا بگونیا برگی

گل بگونیا رکس متعلق به تیره بگونیا و متشکل از حدود نهصد گونه است که هیبرید های بسیاری از آن برای استفاده در آپارتمان تولید شده است.این گیاهان بومی اکثر کشور های گرمسیر و نیمه گرمسیرند و بر اساس نام مایکل بگون گیاه شناس آماتور فرانسوی که روزگاری بر کشور کانادا حکومت می کرده،نامگذاری شده اند.گیاهان جنس بگونیا به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.این گیاه در سال ۱۸۵۸ از ایالت آسام (در هند) معرفی شد و جیمز ویچ قلمه کار معروف قرن نوزدهم واریته های بسیاری را از آن برای مجموعه داران عهد ویکتوریا پرورش داد.از نام برخی واریته ها مانند Konig Heinrich و Isolde چنین بر می آید که احتمالا تعداد نیز در کشور آلمان پرورش یافته اند.

گل بگونیا رکس منحصرا به خاطر برگ های زیبا و خوشرنگی که دارد پرورش داده می شود و تقریبا تمام واریته های آن دارای برگ های رنگارنگ با نقوش ظریف و زیبا می باشند.گل بگونیا ماسونیانا گونه ریزوم دار دیگری است که به سبب وجود علائم سیاه رنگ برروی برگ های سبز روشنش که قویا شکل (صلیب شکسته) را در ذهن تداعی می کند ، به صلیب آهنین معروف است.این گیاه در اواخل دهه ۱۹۴۰ از مالا یا معرفی شد و بر اساس نام موریس ماسون ، مجموعه دار معروف گل و گیاه نامگذاری گردیده است.

بگونیا رکس و ماسونیانا

گل ماسونیانا در مقایسه با بگونیا رکس کمی ظریف تر و حساس تر است اما به مراقبت های اولیه مشابهی نیاز دارد.هر دو گونه برای پرورش آپارتمانی منساب هستند و از آنجا که در اماکن بسیار کم نور بخوبی رشد می کنند ، می توان آنها را به عنوان گیاهان پوششی در زیر چوب بست گلخانه نیز بکار برد.

در هنگام خرید بگونیا رکس یا بگونیا برگی ، نمونه ای را انتخاب کنید که فاقد ضایعات در برگ ها و برخوردار از علائم رشد نوین باشد. دقت نمایید که اثری از پوسیدگی یا لکه های قهوه ای بر روی برگ ها و ساقه های گیاه دیده نوشد و همچنین جذابیت نقوش روی برگ را مد نظر داشته باشید زیرا در صورت تکثیر گیاه از طریق قلمه برگ و یا تقسیم ریشه این علائم در نسل جدید محفوظ خواهند ماند.

اندازه : گونه های بگونیا در محیط خانه زیاد بزرگ نمیشوند.بطوریکه ارتفاع آنها حداکثر به ۳۰ سانتی متر و عرض آنها حداکثر به ۴۵ سانتی متر می رسد . گل ماسونیانا تقریبا تا ارتفاع ۲۳ سانتی متری رشد می کند.

رشد : در خانه تقریبا سالی ۵ الی ۶ برگ تازه در می آورند.

فصل گرما : تابستان است.گیاه بگونیا گلهای کوچکی به رنگ صورتی کمرنگ تولید می کند اما برای بهبود وضع برگ ها لازم است گل هارا به محض پدیدار شدن از گیاه جدا کنید.

رایحه : در صورت جدا نکردن گلها ، گیاه از رایحه ای بسیار خیف برخوردار خواهد بود.

دما و نور مورد نیاز گیاه

نور : گل بگونیا رکس یا بگونیا برگی را در محلی نگه دارید که از روشنایی کافی برخوردار باشد اما نور خورشید به طور مستقیم بر آن نتابد.از قرار دادن آن در جلو پنجره خودداری نمایید مگر اینکه پنجره کاملا رو به شمال باشد.

دما : حداقل دمای لازم در زمستان ۱۳ درجه سانتی گراد و در تابستان ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد. گل ماسونیانا در فصل زمستان به دمای بالاتری نیاز دارد و نباید در اتاقی با درجه حرارت پایین تر از ۱۶ درجه سانتی گراد نگه داشته شود. در آب و هوای معتدل ، اگر هوا زیاد خشک نباشد ، احتمال گرما زده شدن بگونیاها ضعیف است.

آب : در فصل تابستان هفته ای دوبار گیاه را با آب بدون آهک آبیاری کنید.در زمستان کافی است خاک گلدان را مرطوب نگه دارید و فقط هر ۱۰ روز یکبار گیاه را آبیاری نمایید.از ریختن آب بر روی برگ ها جلوگیری کنید.

تغذیه : از ماه فروردین تا شهریور ماه هر دو هفته یکبار کود مایع را به آب گیاه بیافزایید.

رطوبت : در هوای گرم بوسیله آبپاشی و یا قرار دادن گلدان بر روی شن در تشت یا تورب مرطوب ، رطوبت لازم را برای گیاه فراهم کنید.در هوای سرد رطوبت بیش از اندازه باعث پوسیدگی ساقه میگردد.

پاکیزگی : بگونیا رکس نیازی به پاکیزگی ندارد. هرگز از براق کننده برگ استفاده نکنید.

هوا : این گیاهان از جریان هوا ، البته نه جریان تند و کوران لذت میبرند و نگهداری آنها در هوای خفه باعث خراب شدن آنها میگردد.وجود بخار گاز در هوا این گیاهان را از بین میبرد.

بگونیا رکس

بگونیا رکس

خاک گیاه 

خاک : مخلوط های سبک ، خاک مناسبی برای بگونیا رکس می باشند.کمپوست توربی اختصاصی و یا کمپوستی متشکل از دو قسمت لوم و دو قسمت تورب به اضافه یک خاکبرگ و یک قسمت ماسه توصیه میشود.

تعویض گلدان : در گلدان های کوچک به خوبی رشد میکنند اما زمانی که گلدان برای گیاه خیلی تنگ شده باشد میتوان آنرا در فصل بهار با گلدانی که کمی بزرگتر باشد تعویض نمود.در هنگام تعویض گلدان مراقب باشید که به برگ های لطیف گیاه آسیب نرسد.

تکثیر : تکثیر آنها در اواخر بهار از طریق قلمه برگ انجام می شود.قلمه ها را در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد و در صورت امکان در دستگاه تکثیر نگهداری کنید.

عمر متوسط : این گیاهان در محیط خانه بتدریج خراب شده و گاهی اوقات کمابیش گره دار میگردند و به ندرت بیش از ۲۰ سال عمر میکنند. عمر آنها در گلخانه بیشتر است.

گیاهان همراه : گونه های بگونیا در گلدان های کاسه ای مختلط به خوبی پرورش یافته و خود را با اکثیر گیاهان دیگر وفق می دهند.هدرا و پپرونیا و نخلهای کوچکی چون Chamaedorea ، همچی در کنار بگونیا رشد خوبی دارند.

سهولت / دشواری : پرورش نستا گیاه بگونیا رکس یا بگونیا برگی آسان است و اگر تحت توجه و مراقبت صحیح قرار گیرند به خوبی رشد خواهند کرد.آنها را در معرض مستقیم کوران یا آفتاب قرار ندهید. برگهای این گیاهان بی نهایت لطیف و ناز هستند و از اینرو در هنگام جابجایی آنها باید دقت بسیاری اعمال نمود.

تکثیر از طریق قلمه برگ

 1. یک عدد سینی کاشت بذر یا دستگاه تکثیر با لایه زهکشی ، لایه ای از خاک و لایه ای به ضخامت ۱ سانتی متر از ماسه تهیه کنید.
 2. برگ سالمی را انتخاب کرده و آنرا از قاعده قطع کنید.
 3. برگ را پشت و رو بر سطح سختی قرار دهید و دور تا دور لبه آنرا ببرید.
 4. برگ بریده شده را به چهار گوشه های ۵ سانتی متری تقسیم کنید.هر چهار گوش باید قسمتی از رگبرگ اصلی را در بر داشته باشد.
 5. هر یک از قطعات برگ را تا نیمه در ماسه فرو کنید. نیمه ای از قطعه برگ که در داخل ماسه قرار می گیرد.باید همان نیمه ای باشد که در روی برگ اصلی به دمبرگ نزدیکتر بوده است.
 6. قلمه ها را خوب آبیاری کرده و آنهارا در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.روی آنها را با پلی اتلین بپوشانید و آنها را مرطوب نگه دارید.هر روز به مدت ۵ دقیقه سرپوش را بردارید.پس از مدتی گیاهچه های جدید را بردارید.پس از مدتی گیاهچه های جدیدی از قطعات بریده خواهند رویید.
بگونیا رکس

بگونیا رکس

بیماری ها و مشکلات بگونیا رکس 

۱ ) خشکی و فروخوردگی کناره های برگ

علتش خشکی و گرما است.گیاه را آبیاری کنید و آن را به مکان خنکتری انتقال دهید.

۲ ) ریزش برگ در زمستان

علتش سرما است.گیاه را به مکان گرمتری انتقال دهید.

۳ ) آویختگی گیاه بگونیا رکس و شل شدن برگ ها

علتش بخار گاز ، آلودگی هوا و وجود بخار گاز در هوا است که باعث مرگ گل بگونیا میشود.فورا آن را به اتاقی که فاقد بخار گاز باشد انتقال دهید.

۴ ) کوچک بودن برگ ها

علش کوچک بودن برگ های گل بگونیا نیاز به تغذیه این گیاه میباشد.

۵ ) کدر شدن برگ ها بگونیا رکس و وجود تارهای عنکبوتی در پشت آنها

علتش کنه قرمز است.گیاه را با یکی از سموم کنه کش سمپاشی کنید.

۶ ) پوسیدگی ساقه و یقه در پایه گیاه

علتش رطوبت زیاد در خاک است.به گیاه بگونیا رکس فرصت دهید تا آب اضافی را دفع کند.پس از بهبود آن را کمتر آبیاری کنید.

۷ ) تغیر رنگ برگ ها و وجود نقاط متورم در ریشه

علتش نماتد (Eel Worms) است و علاجی ندارد. را از بین ببرید.البته در حال حاضر سموم نماتد کش وجود دارد و خاک را قبلا می توان ضد عفونی کرد ولی در داخل خانه برای گیاه آپارتمانی بهتر است گلدان را از بین ببریم.

۸ ) وجود لکه های گرد آلود به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری بر روی برگ ها و گل ها

علتش کپک خاکستری است.گیاه را با یک قارج کش سم پاشی نموده و آن را در محلی که رطوبت کمتر و تهویه بهتری داشته باشد نگهداری کنید.

۹ ) وجود لکه های سفید گرد آلود بر روی برگها و ساقه ها

علتش سفیدک گردی است.گیاه بگونیا رکس را با یک قارچ کش سمپاشی نموده و آنرا در محلی که رطوبت کمتر و تهویه بهتری دارد نگهداری کنید.

۱۰ ) وجود حلقه ها و خالهای زر رنگ بر روی برگ های تغیر شکل یافته

علتش ویروس موزائیک خیار است و علاجی ندارد.فورا گیاه را از بین ببرید.بیماری های ویروسی در گیاهان هم مثل انسان ها متاسفانه بسهولت راه علاجی ندارد و در مورد گیاهان آپارتمانی بخصوص بهتر از گیاه را از بین ببریم.

۱۱ ) پوسیدگی و سیاه شدن ریشه ها

علتش پوسیدگی سیاه ریشه است.گیاه بگونیا رکس را با یک قارچ کش سمپاشی کنید.این عارضه در اثر آبیاری بیش از اندازه بوجود می آید.

بگونیا رکس


بگونیا رکس

تعویض گلدان 

 1.  کار تعویض گلدان را در فصل بهار انجام دهید.هر گاه بخش فوقانی گیاه نسبت به گلدان سنگین به نظر برسد  همه برگ های جدید کوچک باشند و ریشه ها از کف گلدان بیرون زده باشند ، گل بگونیا به گلدان بزرگتری نیاز دارد.
 2. گلدانی یک اندازه بزرکتر از گلدان قدیمی با لایه زهکشی و لایه ای از کمپوست توربی مرطوب تهیه کنید.
 3. گلدان قدیمی را طوری نگه دارید که یک دست شما سطح خاک را بپوشاند و ساقه های گیاه مابین انگشتانتان واقع شد.سپس لبه گلدان را آهسته به جایی بکوبید.گیاه به همراه خاک از گلدان خارج می گردد.
 4. به وسیله یک مداد یا یک قطعه چوب خاک مانده را بدقت از ریشه ها جدا کنید.مراقب باشید که آسیبی به ریشه ها نرسد.
 5. گیاه بگونیا رکس را در وسط گلدان جدید قرار دهید بطوریکه توپ ریشه بر روی خاک واقع شود.
 6. گلدان را با خاک تازه پر کنید ، دقت نمایید که تمامی قسمت های ریشه در زیر خاک قرار گرفته باشد.سپس خاک گلدان را خوب به بسمت پایین فشار دهید.گیاه را به مدت ۲ روز بدون آب در سایه بگذارید تا ریشه ها تشویق به رشد به درون خاک جدید گردند.

 جداکردن گلها 

در فصل تابستان ممکن است گلهای کوچکی بر گیاه برویند . این گلها را بچینید تا برگها رشد بهتری داشته باشند.

رطوبت 

گلدان را در ظرفی محتوی ریگ یا شن و آب قرار دهید.دقت کنید که پایه گلدان خارج از آب باشد.

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 1 Average: 5]

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *