گیاهان آپارتمانی

 بگونیا گلدار 

بگونیا گلدار

 بگونیا گلدار 

بگونیا گلدار دارای ریشه غده ای یا ریشه افشان می باشند.سالهاست که در ایام عید کریسمس واریته های مختلف آنها که همگی ریشه افشان دارند غریبه ها را از زیبایی خود محفوظ می سازند.

بگونیا گلدار زیبا که بلندی آنها به حدود ۴۰ سانتی متر می رسد دارای توده ای از گلهای کوچک سفید و صورتی هستند که در طوقه ای از برگ های سبز براق محاصره شده اند.در طی سالهای اخیر ، هیبرید های schwabenland (که ریشه آنها نیز افشان است) معرفی گردیده اند.این هیبرید ها تقریبا در تمام طول سال گل دارند و گیاهان آپارتمانی بسیار خوبی را تشکیل می دهند.این هیبرید ها تقریبا در تمام طول سال گل دارند و گیاهان آپارتمانی بسیار خوبی را تشکیل می دهند.

انواع بگونیا

تعداد کثیری از بگونیا های غذه ای فقط برای نمایش در فضای باز در فصل تابستان مناسب اند اما واریته بگونیا گلدار سمپرفلورنس Semperflorens اگر چه به عنوان گیاهان تابستانی در باغچه ها مورد استفاده قرار میگیرد ، برای پرورش در آپارتمان نیز مناسب هستند.بگونیا گلدار پرپشت هستند و متراکم که در تمام طول تابستان به طور مداوم گل میدهند.

بگونیا رکس یا بگونیا برگی

فروشگاه اینترنتی گل

انواع درختچه ای

علائه بر انواع ذکر شده ، انواع درختچه ای بگونیا نیز وجود دارد که در حال حاضر بیشتر در نزد مجموعه داران یافت می شود.برگ های این گیاهان بزرگ و قبلی شکل اند.این گیاهان در تابستان خوشه هایی از گل صورتی کمرنگ تولید میکنند.

بگونیا هاگیانا برگ های سبز و کرک داری دارد که سطح زیرین آنها مایل به ارغوانی است.

Begonia Cocciniea President Camot دارای برگ های نقره ای خالدار و بگونیا متالیکا دارای برگ های کوچکتر با علائم کرکین نقره ای است.اینها گیاهان زیبایی هستند اما بطور گسترده در دسترس نمی باشند.

گونه های درختچه ای ، اگر چه کمتر در گلفروشی ها به چشم میخورند ، از محبوبیت روز افزونی برخورداند و قلمه های آنها در میان دوستان و آشنایان دست به دست میگردد.این قلمه ها اغلب با موفقیت در آب ریشه میزنند. بگونیا ها شدیدا مستعد ابتلا به بیماری های قارچی میباشند زیرا ساقه های گوشتی آنها محتوی درصد بالایی از آب است.

در دومین سال نگهداری بگونیا ، بهتر است انواع Lorraine و Schwabenland را قبل از گل دهی بطور مرتب با یک قارچ کش سمپاشی نمود.

میتوان با تهیه تعدادی قلمه به پرورش گروهی از گیاهان جوان پرداخت تا در موقع لزوم جایگزین تلفات ناشی از امراض قارچی گردند

نگهداری بگونیا گلدار

اندازه : اندازه بگونیا گلدار از ۵ سانتی متر تا ۴۵ سانتر متفاوت می باشند.برخی از گونه های درختچه ای میتوانند تا ۲ متر نیز رشد کنند و معمولا هنگامیکه بزرگ میشوند نیاز به قیم دارند.

رشد : گونه بگونیا گلدار و همه انوع بگونیا به سرعت رشد میکنند. این گیاهان چه از بذر روئیده و چه از قلمه به عمل آمده باشند اغلب در همان فصل گل میدهند.

فصل گل : گونه بگونیا گلدار و همگی این گیاهان زمانی که به حد گل دهی می رسند ، کم و بیش بطور پیوسته گل میدهند.فصل گل اکثر انواع درختچه ای تابستان است.

رایحه : بگونیا گلدار رایحه ندارد.

نور : این گیاهان به مقدار فراوانی نور نیاز دارند و از آن لذت میبرند اما نباید مستقیما در معرض نور خورشید قرار بگیرند. هنگامی که گیاه در آفتاب است از باقی ماندن آب برروی برگ های آن جلوگیری کنید زیرا ممکن است منجر به سوختگی آنها شود.

دما : حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی گراد در زمستان برای اکثر بگونیا ها و از جمله بگونیا گلدار مناسب است.در فصل تابستان آنها را در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد نگه دارید . این گیاهان با دمای بالا تر از ۲۱ درجه سانتی گراد سازگاری ندارند.

بگونیا گلدار

بگونیا گلدار

رطوبت و هوا

آب : در تابستان هفته ای یک یا دوبار گیاه را آبیاری کنید اما از آبیاری بیش از اندازه در زمستان بپرهیزید زیرا در صورت کاهش شدید دما گیاه دچار پوسیدگی خواهد شد.در فصل زمستان هر ۱۰ روز یکبار آبیاری کفایت میکند.

تغذیه : در زمان گل دار بودن ، بگونیا گلدار را یک بار در ماهی کود مایع به آب آن اضاف کنید.

رطوبت : اگر چه قرار گرفتن بر سنگ های مرطوب برای آنها سودمند است ، اما رطوبت طبیعی اتاق را هم می پذیرند. آنها را هفته ای یکبار آبپاشی کنید اما از پاشین آب برو پل های بگونیا گلدار خودداری کنید.در غیر این صورت گلها لکه دار و پوسیده میگردند.

پاکیزگی : برگ ها بیش از آن شکننده ، آبدار و یا خز ماندند که بتوان آنها را تمیز کرد ولی بدیهی است که تمیز بودن گیاه باعث شادابی  آن خواهد بود.

هوا : بسر بردن در یک اتاق در بسته بدون جریان هوا برای بگونیا گلدار خوشاند نیست..هوای راکد بیماری های قارچی را به سرعت توسعه می دهد .همچنان باید بگونیا گلدار را از بخار گاز دو نگه داشت.

خاک : کمپوست لومی مناسبترین خاک برای پرورش بگونیا گلدار است.

تعویض گلدان : در زمانی که گیاه بگونیا گلدار دارای گل است فقط یکبار گلدان را عوض کنید.در حین انجام کار لازم است دقت کافی اعمال شود زیرا بیشتر گونه ها ساقه هایی آبدار وشکننده هستند.توضیحات کامل در رابطه با تعویض گلدان را در ادامه مقاله خواهم داد.

بگونیا گلدار

عمر متوسط بگونیا گلدار

هرس : در صورتی که بگونیا گلدار بیش از حد تنگ شده است آنرا از فاصله ۴ سانتی متری بالای گلدان قطع کنید تا دوباره رشد کند.

تکثیر : اکثرا از طریق کشت بذر در فصل بهار تکثیر می یابند هرچند که قلمه های برگی و انتهایی آنها در بهار و تابستان به سهولت ریشه می زنند.قلمه ها را در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد نگه دارید.

عمر متوسط : میانگین عمر بگونیا گلدار حدود یک سال است اگرچه بسیاری از آنها بیش از این هم عمر میکنند.بگونیا سمپرفلورنس باید گیاهیی یک ساله تلقی نمود.

گیاهان همراه : گیاهان کوچکتر را میتوان در گلدان های کاسه ای مختلط مورد استفاده قرار داد.انواع بزرگتر از قبیل Schwabenland و انواع غده ای گل بزرگ بهتر است به تنهایی پرورش داده شوند.

سهولت / دشواری : مراقبت از همه انواع فوق الذکر مشروط بر اینکه از جریان هوا بهره مند باشند حقیقتا امر ساده ای است.

 

تعویض گلدان بگونیا گلدار

 1. اکثر بگونیا ها از جمله بگونیا گلدار ساقه های آبدار و شکننده ای دارند ، بنابر این احتیاط لازم را در مورد آنها بکار ببرید.گلدان آنها را فقط یکبار پس از رسیدن به حد گل دهی تعویض کنید.
 2. گلدانی یک اندازه بزرگتر از گلدان قدیمی با یک لایه زهکشی و یک لایه خاک مرطوب از نوع کمپوست لومی تهیه کنید.ابتدا گیاه را خوب آبیاری کنید.
 3. گلدان قدیمی را طوری نگه دارید که یک دست شما سطح خاک را بپوشاند و ساقه های گیاه ما بین انگشتانتان واقع شود.سپس لبه گلدان را آهسته به جایی بکوبید.گیاه بگونیا گلدار به همراه خاک از گلدان خارج می گردد.
 4. بوسیله یک مداد یا یک قطعه چوب خاک مانده را با دقت از ریشه ها جدا کنید.مراقب باشید به ریشه بگونیا گلدار آسیب نرسد.
 5. گیاه را در وسط گلدان جدید قرار دهید ، به نحوی که توپ ریشه بر روی خاک واقع شود.
 6. گلدان را با خاک تایزه پر کنید.دقت نمایید که تمامی قسمت های ریشه بگونیا گلدار در زیر خاک قرار گرفته باشد اما از فشردن زیاد خاک به سمت پایین خودداری کنید.بگونیا گلدار را به مدت ۲ روز بدون آب در سایه بگذارید تا ریشه ها تشویق به رشد به درون خاک جدید گردند.

بهترین گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی سمی

بیماری های بگونیا گلدار

۱) کوچک بودن برگ های جدید و عدم تولید گل

علتش این است که بگونیا گلدار نیاز به تغذیه دارد.در بالای مقاله در رابطه با تغذیه گیاه توضیح دادیم.

۲) خشکی و آویختگی برگ ها 

علتش گرما و خشکی است.گیاه را آبیاری کنید و آنرا به اتاق خنک تری انتقال دهید.

۳) زرد شدن و شل شدن برگ ها 

علتش سرما و رطوبت زیاد خاک است.به گیاه فرصت دهید تا آب اضافی را دفع کند.پس از بهبود آن را در اتاق گرمتری نگه دارید.

۴) وجود خالهای کوچک تاول مانند و چسبدن آنها به یکدیگر و سیاه شدن برگ ها

علتش بیماری باکتریایی Bacteria Wilt است.بگونیا گلدار با یک قارچ کش جذبی سمپاشی کنید.

۵) وجود لکه های نرم سفید رنگ بر روی برگ ها

علتش سفید یا Mildew است.بگونیا گلدار را با یک قارچ کش جذبی سمپاشی کنید.

۶) وجود لکه های قهوه ای یا سیاه بر روی برگ ها همراه با پوسیدگی

علتش Botrytis است.گیاه بگونیا گلدار بیش از اندازه مرطوب بوده و از جریان هوای کافی برخوردار نبوده.گیاه را با یک قارچ کش سمی سمپاشی کنید.علاوه بر این ، آنرا کم آب تر نگه داشته و در اتاقی که از تهویه بهتری برخوردار باشد قرار دهید.

۷) وجود حلقه ها یا خالهای زرد رنگ بر روی برگ های بگونیا گلدار

علتش ویروس موزاییک خیار و یا Spotted wilt virus tomato است.علاجی ندارد و متاسفانه باید گیاه بگونیا گلدار را از بین ببرید.

۸) پوسیدگی در پایه ساقه ها 

علتش آبزدگی در اثر آبیاری بیش از اندازه است.به بگونیا گلدار فرصت دهید تا آب اضافی را دفع کند.پس از بهبود آنرا کمتر آبیاری کنید.

۹) پوسیدگی در برگ ها ، گلها و یا غنچه ها

علتش آبپاشی گیاه بگونیا گلدار از بالا است.از آبپاشی گیاه خودداری کنید.

بگونیا گلدار

بگونیا گلدار

قلمه زدن بگونیا گلدار

 1. در فصل بهار بگونیا گلدار شاخه های جوانی تولید می کند که میتوان از آنها به عنوان قلمه استفاده کرد.یک عدد گلدان کوچک با لایه زهکشی و مخلوطی از ماسه درشت و کمپوست لومی تهیه کنید.
 2. یکی از شاخه های نورسته و یا قسمی از نوک ساقه گیاه را که دارای حداقل ۲ جفت برگ سالم و یک نقطه رویش باشد انتخاب کرده و آنرا از زیر آخرین جفت برگ از نزدیک ترین نقطه به ساقه اصلی قطع کنید.طول قلمه باید ۸ تا ۱۰ سانتی متر باشد.
 3. قسمت اضافی قلمه را درست از زیر آخرین برگ بچینید.
 4. دو برگ تحتانی را از قلمه جدا کنید.
 5. سطح مقطع قلمه را در پودر هورمون ریشه زا فرو ببرید.سپس قلمه را تکان دهید تا پودر اضافی آن بریزد.
 6. بوسیله یک مداد یا یک قطعه چوب سوراخی در خاک ایجاد نمایید.قلمه بگونیا گلدار را طوری در سوراخ ایجاد شده فرو ببرید که انتهای ساقه در ته آن قرار گیرد و برگ ها بر سطح خاک منطبق گردند.
 7. گیاه بگونیا گلدار را خوب آبیاری کنید و روی آن را با پلی اتیلن از یک پایه سیمی استفاده کنید.هرروز به مدت ۵ دقیقه سرپوش را بردارید.هرگز اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود.
 8. گلدان را در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.پس از گذشت ۲۱ روز سرپوش را بردارید و هرگاه قلمه به رشد خوبی دست یافت آنرا در کمپوست معمولی بکارید.

 

کاشت بذر بگونیا گلدار

 1. یک عدد سینی کاشت بذر یا یک دستگاه تکثیر با لایه زهکشی و خاک سترون شده مخصوص کشت بذر تهیه کنید.بذر های بگونیا گلدار را بطور یکنواخت پاشیده و لایه نازکی از خاک که ضخامت آن بیشتز از قطر بذر ها نباشد بر آنها بیفزایید.سپس آنها را خوب آبیاری کنید.
 2. روی سینی را با یک شیشه پوشانده و آنرا در محلی تاریک قرار دهید و یا پارچه تیره رنگی بر روی شیشه بکشید.مراقب باشید که خاک بگونیا گلدار هرگز خشک نشود و هرروز شیشه را برگردانید.سینی را در گرمای ۲۱ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
 3. پس از سبز شدن بذر ها ، آنها را به محیط روشن آورده و سرپوش شیشه ای را بردارید
 4. هرگاه اندازه جوانه های بگونیا گلدار به حدی رسید که قابل در دست گرفتن باشد با باقی گذاشتن تقریبا ۲۵ سانتی متر فاصله ما بین هریک جوانه های ضعیف تر را از خاک در آورید.
 5. پس از آنکه جوانه های باقیمانده به رشد خوبی دست یافتند ، هر یک از آنها را در گلدان کوچکی بکارید.

 

 

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 1 Average: 5]

پست های مرتبط