گیاهان آپارتمانی

سرخس لانه پرنده (چترک)

سرخس

نگهداری سرخس ها

گونه های asplenium تیره بزرگی از سرخس ها را تشکیل می دهند که شمار آنها تقریبا به هفتصد می رسد. این سرخس ها را در همه جای دنیا،از منطقه گرمسیر آفریقا تا منطقه معتدله زلاندنو می توان یافت.نام Asplenium ماخوذ از زبان یونانی و به معنای جگر دارو است چرا که الیاف بدست آمده از آن سالها قبل در گیاه درمانی کاربرد داشته است.دو نوع مختلف از چترک وجود دارد که گیاهان آپارتمانی جذاب و قابل توجهی را تشکیل می دهند.به علاوه برای کشت در ظروف شیشه ای مخصوص و نگهداری در مکان های مرطوب مثل حمام بسیار مناسب هسند.نوع اول این چترک ها به سرخس لانه پرنده معروف است.

با نگاه کردن به ساختار برگها در این گیاه علت این نام گذاری را خواهید یافت.رنگ برگ ها سبز شاد و روشن  و بافت آنها کمابیش چرم مانند است.در امتداد محور مرکزی هر برگ یک رگبرگ برجسته قهوه ای رنگ وحود دارد که بویژه در پشت برگ و نزدیک به قاعده بخوبی مشخص میگردد.این گونه ی گیاهی بومی استرالیا است ، منطقه ای که در آنجا هر برگ گیاه می تواند ۱۵۰ سانتی متر رشد کند.نوع دیگر Asplenium که در داخل اماکن پرورش داده می شود Asplenium bulbiferum نام دارد و بومی زلاندنو و کوهپایه های هند می باشد.این گونه جذابیت گونه اول را ندارد اما به عنوان چگر داروی مادر می شناسند.گیاهچه ها براحتی قابل جدا کردن می باشند و اگر در خاک ماسه دار کاته شوند طولی نمیکشد که شروع به رشد می نمایند.

سرخس Asplenium مانند همه انواع سرخس به یک محل مرطوب که تا حدودی سایه دار باشند نیاز دارند.گونه سرخس لانه پرنده هنگامیکه نور از لابلای برگ های سبز روشن آن بر زمین می تابد لکه های نورانی در میان سایه برگ ها ایجاد میکنند که جلوه ی با شکوهی دارند.

سرخس لانه پرنده ای

سرخس لانه پرنده ای

در هنگام خرید توجه کنید!

در هنگام خرید سرخس ها نمونه ای را انتخاب کنید که برگ های شادابی داشته باشد و از انتخاب نمونه هایی که دارای برگ های بد شکل هستند و یا نوک برگ های آنها به رنگ فهوه ای در آمده ااست خودداری کنید.

گل فروشی آنلاین در تهران و کرج

اندازه : برگ ساقه ها از نظر طولی تا ۶۰ سانتی متر و از نظر عرضی تا ۲۰ سانتی متر رشد میکنند ، هرچند که اکثیر نمونه ها در نصف اندازه فوق الذکر به معرض فروش گذاشته می شوند .این گیاهان اگر محدود به گلدان های کوچک باشند در اندازه کوچکتری باقی می مانند.

رشد : رشد آنها نسبتا سریع است و در عرض یک فصل به حد بلوغ می رسند.

فصل گل : ندارند.

رایحه : ندارند.

نور : مکان های نیمه سایه برای آنها مناسب است.سرخس لانه پرنده می تواند آفتاب کامل را تحمل کند اما برگ های آن رنگ باخته و درخشندگی خود را از دست می دهند.

دما : از استقامت نسبتا خوبی برخوردارند.در زمستان اگر میانگین دما ۱۵ درجه سانتی گراد باشد کاملا مطلوب خواهد بود. Asplenium bulbiferum گیاه تقریبا  مقاومی است و دمای ۱۱ درجه سانتی گراد را تحمل می کند. در فصل زمستان دمای محیط نباید از ۲۱ -۲۵ درجه سانتی گراد برای سرخ لانه پرنده ای  و ۱۸ درجه سانتی گراد برای Asplenium bulbiferum تجاوز نماید.

آب : همیشه گیاه را مرطوب نگه دارید مگر اینکه درجه حرارت در فصل زمستان به زیر ۱۰ درجه سانتی گراد تنزل کند که در این صورت هفته ای یک یا دوبار آبیاری کافی خواهد بود.اگر گیاه در سرما قرار دارد باید آن را کم تر آبیاری نگه داشت و هر ۷-۱۰ روز یکبار آبیاری نمود.

تغذیه : در ماه های تابستان نصف مقدار توصیه شده از کود مایع را به آب گیاه اضافه کنید.

رطوبت در سرخس ها

رطوبت : برای هر دو گونه جو مرطوب حاصل از تلفیق سرخس ها سودمند است . در صورت پرورش بصورت تکی ، به منظور افزایش رطوبت موضعی گلدان را در ظرفی که پر از سنگریزه مرطوب باشد قرار دهید.

برای تامین رطوبت سرخس ها دو روش زیر بسیار مناسب است.

۱ ) گلدان را در ظرفی محتوی ریگ یا شن و آب قرار دهید.دقت کنید که پایه گلدان خارج از آب باشد.

۲ ) گلدان را درون ظرف بزرگتری قرار داده ، حد فاصل بین آنها را با تورب یا خزه مرطوب پر کنید.

هوا : به جز کوران هوای سرد در زمستان ، نسب به اغلب شرایط دیگر از استقامت خوبی برخودار هستند.جابجایی مکرر برای آنها خوشایند نیست.

خاک : کمپوست توبی برای این سرخس ها مناسب ترین خاک می باشد.

پاکیزگی و خاک گلدان 

پاکیزگی : آب پاشی برگ ها با آب بدون آهک برای پاکیزگی آنها کافی است.در صورت امکان این کار را هرروز انجام دهید.هرگز از اسپری براق کننده برای برگ سرخس ها استفاده نکنید.سرخس لانه پرنده ای نسبت به این مواد عکس العمل بسیار نامطلوبی نشان داده و سیاه میشود.با استفاده از یک آب فشان ریز پاش هر روز گیاه را از بالا با آب باران و یا آب بدون آهک آب پاشی کنید.هنگام آبپاشی آبفشان را به فصله تقریبا ۱۵ سانتی متر از برگ ها دور نگه دارید.

تعویض گلدان : این کار باید فقط سالی یکبار و ترجیخا در فصل بهار انجام شود. از فشرده کردن خاک گلدان خودداری کنید.

هرس : تنها باید ساقه های خشکیده و خراب را قطع نمود.

تکثیر : تکثیر سرخس لانه پرنده ای از طریق هاگهای موجود در سطح زیرین برگ ساقه ها صورت میگیردو البته این کار باید توسط اشخاص باتجربه و خبره انجام شود.تکثیر Asplenium bulbiferum بسیار آسانتر است و افراد مبتدی قادر به انجام آن هستند.در حاشیه برگ ساقه های این گیاه گیاهچه های جوانی شکل میگیرند.

این پیاهچه ها را باید جدا کرد و در گلدانی محتوی مخلوط ماسه گوشه دار و تورب کاشت.بهتر است این عمل در فصل بهار انجام شود.

عمر متوسط : از عمری طولانی برخوردارند اما چناچه پس از گذشت چند سال وضع ظاهری گیاه اساسا رو به پزمردگی نهاد ، بوسیله گیاهچه ها و یا خرید نمونه های جدید گیاهان تازه ای پرورش دهید.

گیاهان همراه : سرخس لانه پرنده ای برای کشت در گلدان های بزرگ مختلط گیاه مناسبی است و بنظر می رسد که از رطوبت گیاهان دیگر لذت میبرد.شکل ظاهری این گیاه رنگ سبز روشن آن تضاد بسیار زیبایی با سایر گیاهان ایجاد میکند اما Asplenium bulbiferum گیاهی است انزو طلب و بهتر است به تنهایی پرورش داده شود.

سرخس bulbiferum

سرخس bulbiferum

پرورش سرخس ها

سهولت / دشواری : پرورش هیچکدام از دو گونه فوق دشوار نیست.مراقبت از Asplenium  bulbiferum نسبت به گونه دیگر آسانتر است.

مشکلات سرخس ها

۱ ) رنگ پریدگی برگهای سرخس

علت رنگ پریدگی برگ ها آفتاب فراوان است.گیاه را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید.علاوه بر این ، رنگ پریدگی برگها ممکن است حاکی از نیاز به مواد غذایی باشد.

۲ ) وجود لکه های قهوه تیره بر روی برگها که از لبه شروع میشود

علش این لکه های سرما است.گیاه را به محلی گرمتر و دور از جریان هوا انتقال دهید.

۳ ) چروکیدگی برگ ها و سیاه شدن لبه های آنها

علتش گرماست ، گیاه را به محل خنکتری انتقال دهید و رطوبت لازم را تامین کنید.

۴ ) کدر شدن و عدم شادابی برگ ها

علتش خشکی زیاد یا تهویه ناکافی است.خاک گلدان را از نظر میزان خشکی آزمایش کنید و گیاه را به یک محل هواخور انتقال دهید.

۵ ) خال های زرد در برگ و طول رگبرگ ها و وجود حشرات قهوه ای در سطح زیرین برگ و روی ساقه

علتش Scale Insect یا شپشک نرم تن است.با یک گوش پاک کن آغشته به الکل متیلیک تک تک حشرات را از روی گیاه بردارید و یا گیاه را با یک حشره کش جذبی سمپاشی کنید.

ایجاد باغچه 

سرخس های Asplenium اگر همراه با یکدیگر و یا با انواع دیگر سرخس در ظرف بزرگی کاشه شوند بهتر رشد خواهند کرد.

۱ ) ظرفی با یک لایه زهکشی و یک لایه کمپوست توربی مرطوب تهیه نمایید.در صورتی که ظرف فاقد سوراخ خروجی است مقداری زغال به اضافه مقداری خزه اسفاگنوم به آن بیفزایید.خزه رطوبت اضافی را جذب میکند و زغال مانع ماندن آب میگردد.

۲ ) سرخس هارا از گلدانهایشان در آورده و خاک مانده را از ریشه های آنها جدا کنید.

۳ ) اولین سرخس را در ظرف جای دهید سپس مقداری خاک برای پوشاندن ریشه ها به آن بیفزاید.

۴ ) بقیه سرخس ها را با رعایت فاصله براری رشد در اطراف سرخس اول جای دهید.

۵ ) مقداری خاک برای پوشاندن ریشه ها و راست نگه داشتن آنها به ظرف اضافه کنید اما از فشردن زیاد خاک به سمت پایین خودداری کنید.

۶ ) گیاهان را به مدت ۲ روز بدون آب در سایه قرار دهید.

 

تکثیر سرخس ها از طریق گیاهچه

۱ ) از گیاهچه هایی که برروی برگ ساقه های سرخس bulbiferum می رویند ، گیاهان جدیدی به عمل می آید.

۲ ) گلدان کوچکی با لایه زهکشی و خاک مرطوب متشکل از ۱/۲ ماسه گوشه دار و ۱/۲ تورب تهیه کنید.بوسیله یک مداد یا یک قطعه چوب سوراخی بر روی خاک ایجاد کنید.

۳ ) گیاهچه درشتی را انتخاب کرده و به آرامی آن را از گیاه جدا کنید.سپس آن را در گلدانی که مهیا کرده اید جاسازی نموده و خاک را با ملایمت در اطراف آن فشار دهید.

سرخس bulbiferum

سرخس bulbiferum

تعویض گلدان

۱ ) عمل تعویض گلدان سرخس را در فصل بهار انجام دهید.هرگاه بخش فوقانی گیاه نسبت به گلدان سنگین بنظر برسد و همه برگ های جدید کوچک باشند ، گیاه به تعویض گلدان نیاز دارد.ابدا گیاه را خوب آبیاری کنید.

۲ ) گلدانی یک اندازه بزرگتر با یک لایه زهکشی و یک لایه کمپوست توربی مرطوب تهیه کنید.

۳ ) گلدان قدیمی را طوری نگه دارید که یک دست شما سطح خاک را بپوشاند . ساقه های گیاه ما بین انگشتانتان واقع شود.سپس لبه گلدان را آهسته به جایی بکوبید . گیاه به همراه خاک از گلدان خارج میگردد.

۴ ) بوسیله یک مداد یا یک قطعه چوب خاک مانده را با دقت از ریشه جدا کنید.مراقب باشید که آسیبی به ریشه ها نرسد.

۵ ) گیاه سرخس را در وسط گلدان جدید قرار دهید به طوری که توپ ریشه بر روی خاک واقع شود.

۶ ) گلدان را با خاک تازه پر کنید. دقت کنید که تمامی قسمت های ریشه در زیر خاک قرار گرفته باشد اما از فشردن زیاد خاک به سمت پایین خودداری نمایید.گیاه را به مدت ۲ روز بون آب در سایه بگذارید تا ریشه ها تشویق به رشد به درون خاک جدید گردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 0 Average: 0]

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *