اطلاعات عمومی

پرورش گیاه در آب یا آبکشت

پرورش گیاه در آب

پرورش گیاه در آب یا آبکشت

اخیرا یک روش جدید کشت بنام کشت در آب و یا نگهداری گل در آب و یا  پرورش گیاه در آب به بازار گیاهان آپارتمانی معرفی شده است.این ایده مدت زمانی است که مطرح می باشد اما مشکلی که تاکنون وجود داشته کنترل ورود موارد غذائی به درون سیستم ریشه گیاه است.امروزه روش آزاد سازی عناصر غذایی بوسیله تبادلات یونی توسعه یافته است.کود شیمیائی عموما بصورت گرانول را در ته ظرف می ریزند تا در اثر واکنش ،مواد شیمیایی موحود در آب لوله کشی (آب باران و یا آب تصفیه شده نباید مورد استفاده قرار گیرد) به مقدار کافی و در زمان لازم برا گیاهان آزاد گردد.

در این روش امکان آبزدگی گیاه (شایع ترین علت مرگ گیاهان کاشته شده در خاک) و یا مرگ آن به سبب میزان نامتناسب مواد غذایی وجود ندارند.همچنین می توان گیاه را برای مدتی طولانی بدون توجه رها کرد. در این روش کشت در آب گیاه یا قلمه می روید و یا از خاک به آب منتقل می گردد.

در نگهداری گیاه در آب ، انتقال گیاه کاشته شده از خاک به آب از طریق فرایندی انجام می شود که حدود شش هفته بطول می انجامد و شامل شستشوی کامل ریشه از خاک و پیشبرد رشد ریشه های آبی جدید است.گیاهان مزبور در گلدانهای روباز مخصوص در یک ماه بی اثر مثل پوکه که متشکل از ذرات فشرده گل رس میباشد نگاه داشته میشوند.

پرورش گیاه در آب

پرورش گیاه در آب

مشکلات در نگهداری گل در آب

این روش نیز مانند همه روش ها با موانعی همراه است. اول اینکه همه گیاهان برای این نوع کشت مناسب نیستند و همه گیاهان گلدار متاسفانه با این روش رشد نمی کنند. مشکل دیگر این است که در زمستان دمای  آب سریعتر از دمای خاک کاهش می یابد در ساختمانهایی که فاقد وسایل گرم کننده میباشند.در هنگام ظهور یک دوره سرما ممکن است ریشه های گیاه صدمه ببیند.همچنین جا دادن تعداد زیادی گیاه در یک طشت گل کاری و یا گلدان بزرگ دشوار است و باید دقت شود که همه گلدانها به یک اندازه باشند ، در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی در رابطه با سطح آب بوجود آید.با وجود این مشکلات باز هم پرورش گیاهان در آب به دلیل محسنات فراروان توصیه میشود.

این روش بخصوص برای کسانی که گیاهان خود را بطور نامنظم آبیاری می کنند و یا کسانی که ناگریزند برای مدت زمان قابل توجهی گیاهانشان را بدون مراقبت رها کند باید روشت جاب توجهی باشد.این شیوه کشت برای محیط های گرم اداری بسیار عالی است.

ناگفته نماند که این روش کاشت در سطح تجارتی و وسیع برای تولید گیاهان زینتی و سبزیحات کاربرد دارد. در حال خاضر این روش بسیار پیشرفت کرده و موارد غذایی بوسیله پمپ به پای بوته ها رسیده و دوباره جمع آوری شده و پس از تکمیل مواد غذایی دوباره به گیاه برمیگردد.

گیاهان آپارتمانی سمی

انواع گلدان و ظروف مخصوص پرورش گیاهان در آب

در نگهداری گل در آب گیاهان کاشته شده در آب را در گلدانهایی که به سبب آب درونشان سنگین اند ثابت نگاه میدارند.چنانچه مایلید علاوه بر سطح زمین از فضای موجود نیز برای پرورش گیاهان استفاده کنید بهترین راه بکار بردن آویز های سبدی یا گلدانی محتوی گیاهان همراه با خاک است.

در نگهداری گیاه در آب و پرورش گیاه در آب ، در صورت استفاده از گیاهان سبز بهتر است فقط از یک نوع گیاه استفاده گرد.برای این منظور ، ظروف پلاستیکی مجهز به زیر گلدانی ثابت مناسب ترند.جا گلدانیهای بافته شده آویزی از جلوه بسیاری بخوردارند.این گلدانها به صورت تک گلدانی ، دو گلدانی و حتی سه گلدانی وجود دارند .گیاهانی که مناسب پرورش در آویز می باشند با نحوه رشدی که دارند خود را نشان می دهند.

بخاطر داشته باشید که همه گیاهان بالا رونده را میتوان به صورت آویزان نیز پرورش داد.چنانچه قصد دارید در یک محید خشک اقدام به پرورش گیاهان در آب نمایید لازم است که این نکته را به خاطر بسپارید که گیاهان از خود رطوبت دفع میکنند و در واقع با استفاده از رطوبت خود شرایط اقلیمی مناسب حال خود را در محیط اطرفشان فراهم می آورند . این امر سبب پیشرفت رشد آنها می گردد.

حفظ رطوبت در پرورش گل در آب

یکی از بهترین شیوه های حفظ این رطوبت کاشتن گیاهان در داخل تنگ یا ظروف مشابه است. قرابه های قدیمی که برای حمل مواد شیمیایی بکار می رفتند برای این کار مناسبند اما بسیار شکننده بودند و به علاوه گردن باریکی دارند ، در نتیجه هر گونه عملیات کشتکاری تنها با ساختن ابزار محخصوص آن در خانه میسر خواهد بود.

پرورش گیاه در آب

پرورش گیاه در آ

در نگهداری گل در آب امروزه در بازار تنگهای شیشه مخصوصی وجود دارند که دهانه آنها برای داخل و خارج شدن دست انسان به اندازه کافی گشاد است و امر کاشتن و نگهداری گیاهان را آسانتر میکند.

آنچه که حتی بیش از انتخاب تنگ نیاز به دقت دارد انتخاب نوع گیاه برای کاشتن در تنگ است زیرا گیاهان انتخاب شده نباید در زمره گیاهان پر رشد و سریع الرشد باشند در  غیر این صورت یک یا دو گیاه بر کل باغچه حاکمم شده و راه تنفس را برای گیاهان دیگر میبندند.

کدام گیاه برای پرورش در آب مناسب است؟

گیاهانی که برای پرورش گیاه در آب یا آبکشت مناسب میباشند ، به عنوان نمونه عبارت اند از فیتونیا , Cryptanthus , Chamaedorea و پا جوشهای کوچک وریزیا (Vriesea) و البته بسیاری دیگر.

روش دیگر آب کشت برای افزایش در رطوبت در اطراف گیاهان پرورش گروهی آنهاست.مشاهده ترکیبی از گیاهان مختلف در یک گلدان همیشه نشاط انگیز است و منظره آنها جذابیت فراوانی به محیط خانه یا اداره می بخشد.برای افزایش طراوت این گلدان ها میتوان از گیاهان گلدار یا جذاب در زمانی که دارای گل می باشند به عنوان ساکین موقتی مجموعه استفاده کرد. البته در انتخاب گیهانه که در کنار هم پرورش داده می شوند باید دقت زیادی اعمال گردد.

بهترین گل های آپارتمانی

در درجه اول لازم است ظروف مورد استفاده کاملا مناسب یا مجهز به یک زیر گلدانی باشد در صورت ضد آب زودن گلدان های بزرگ اطمینان حاصل کنید که مواد مخصوص زهکشی (از قبیل سنگ ، سفال شکسته و غیره)به مقدار کافی و لازم در کف گلدان موجود باشد.همچنین وجود چند  قطعه زغال برای جلوگیری از آلوده شدن سطح آب شبیه سطح آبهای راکد ضروری است.تناسب گیاهان انتخاب شده تنها از دید هنری و در نظر گرفتن فاکتور هائی مثل شکل برگ ، صورت ظاهری و رنگ و همچنین گوناگونی طرز رشد آنها (راست قامت ، بالا رونده ، خزنده و کپه ای) کافی نیست، بلکه میزان نیاز آنها به آب نیز باید مشابه باشد.

به عنوان دو مورد کاملا متضاد میتوان از کاکتوس و cyperus نام برد که اولی به سبب نیاز کم به آب و دومی که قادر است به طور دائم ریشه های در آب بماند ، قابل نگه داری در یک ظرف نخواهد بود.در هنگام کشت باید اطمینان حاصل شود که همه گیاهان کاملا در جای خودد ثابت شده و در صورت نیاز قیم بندی شده اند.

زیبا سازی گلدان ها

روی گلدان را چه کوچک باشد و چه بزرگ می توان با خزه و سنگ های تزئینی ، تکه پوست درخت و یا قطعات کوچک چوب پوشاند.کلیه توصیه های فوق در ارتباط با کاشتن گیاهان در گلدان های کوچک را میتوان در مورد گیاهانی که به صورت گروه های بزرگتر در معرض نمایش قرار گیرند نیز بکار بست.

پرورش گیاه در آب

پرورش گیاه در آب

پس از تجربه موفقیت آمیز پرورش گیاه در آب بصورت منفرد تمایل به کسب تجربه در پرورش گیاه در آب به صورت گروهی امری طبیعی خواهد بود.در این میان احتمالا تعداد معینی از آنها محبوبیت همیشگی خواند یافت.تیم گل راد برای شما پرورش گیاهان در آب یا آبکشت آرزوی موفقیت و سربلندی دارد.

موفق باشید.

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 4 Average: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *