گیاهان آپارتمانی

نحوه تکثیر کاج مطبق (کاج جزیره نورفولک)

کاج مطبق

کاج مطبق یا کاج جزیره نورفولک

کاج مطبق یک مخروط دار همیشه سبز است ، یکی از مخروط دارانی که می توان آنها را به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داد.کاج مطبق حقیقتا زیبا و اشرافی است که در زیستگاه طبیعی خود تا ۶۰ متر رشد میکند.خوشبختانه این گیاه دارای شرایط بطئی است و گار بخت با شما یاری کند شاید بتوانید یکی از آنها را در محیط خانه به ۱۵۰ سانتی متر برسانید.این گیاه در جزیره واقع در جنوب اقیانوس آرام در سال ۱۷۹۳ کشف گردیده است.

کاج مطبق در زبان انگلیسی موسوم به کاج جزیره نورفولک می باشد.شاخه های کاج مانند آن تقریبا مانند شاخه های سدر لبنانی بطور افقی از ساقه منشعب مشوند  و درخت کریسمس رومیزی زیبایی را بوجود  می آورد. اما باید از تزئین گیاه بالا مپهای الکتریکی خودداری نمود زیرا این امر میتواند سبب سوختگی برگهای سوزنی حساس آن گردد.

کاج جزیره نورفولک یا کاج جزیره نورفولک گیاهی واقعا منفرد است و در هر انداه ای که باشد ، هنگامیکه به تنهایی پرورش داده می شود ، همیشه بهترین جلوه را دارد.علاوه بر این ، تنها بودن گیاه در یک مکان ، بهره وری از جریان هوای آزاد را برای آن سهل تر می سازد.

"<yoastmark

خرید گیاه

پرورش این گیاه در محیطی که دارای دستگاه حرارت مرکزی است بخصوص اگر دمای محیط بیش از ۲۱ درجه سانتی گراد باشد ، توصیه نمی شود بلکه محل مناسب برای آن یک اتاق روشن و  خنک و یا یک گرمخانه است.

گرمای فراوان سبب تضعیف گیاه گشته و احتمال حمله Mealy Bug را افزایش می دهد.تهاجم این حشرات ریز مکنده می تواند یک نمونه (۲متری) را از پای دراورد.

کاج مطبق یک خویشاوند بسیار معروف دارد که اغلب در باغهای قدیمی و اصیل به چشم میخورد . نام آن کاج شیلی می باشد.ویژگی مشترک بین این دو گونه ریزش برگ شاخه های تحتانی در حین رشد و نمو گیاه و تفاوت آنها در کمرنگتر بودن و لطیف تر بودن بافت برگ های کاج مطبق نسبت به خویشاوند خاگونه اش است.

پرورش گونه های Araucaria به نحو فزاینده ای رو به تداول می باشد.اما گاهی اوقات یافتن آنها دشوار است.

در هنگام انتخاب یک نمونه از Araucaria دقت کنید که گیاه شاخ و برگ سبز خوشرنگ و برگ های نرم و اثری از ریزش برگ در شاخه های تحتانی آن مشاهده نشود.گیاه Araucaria معمولا در اندازه ۳۰ سانتی متری خریداری میگردد ، هرچند که گاهی اوقات نهال بذری آن نیز قابل دستیابی است.گونه های این گیاه در اندازه های بیشتر از ۱۲۰ سانتی متر بسیار گران قیمت می باشند.

 

خرید گل در تهران و کرج

 نگهداری کاج جزیره نورفولک

اندازه : این گیاهان معمولا در اندازه ۳۰ سانتی متری خریداری میگردند و تا حدود ۱۵۰ سانتی متر رشد میکنند.ناگفته نماند که در شرایط آب و هوائی مناسب این گیاه بصورت درخت در آمده و از جذابیتی خاص و بینظیر برخوردار است.

رشد

فصل گل : ندارند.البته در سنین بسیار بالا مثل بعضی از سوزنی برگ ها میوه تولید میکنند.

رایحه : ندارند.

نور : این گیاهان تمایل دارند در مجاورت یک پنجره جنوبی واقع شوند اما در فصل تابستان باید آنها را از آفتاب نیمروزی دور نگه داشت.نها تا حد زیادی سایه را تحمل میکنند مشروط بر اینکه هر از گاهی به یک محل روشن تر انتقال یابند.

دما : تقریبا مقاومند و درواقع در مناطق گرمتر می توان آنهارا در فضای باز پرورش داد.حداقل دمای مجاز برای آنها در فصل زمستان حدود ۵ درجه سانتی گراد و در فصل تابستان ۱۳ درجه سانتی گراد است.

آب : در طول تابستان هفته ای دوبار گیاه را آبیاری کنید اما در زمستان صرفا باید خاک گلدان را مرطوب نگه داشت و از آبیاری گیاه بیش از یکبار در هفته خودداری نمود.همیشه برای آبیاری از آب بدون آهک استفاده کنید.

تغذیه : در فصل تابستان هر ۱۴ روز یکبار تغذیه با کود مایع رقیق توصیه میشود.بدین منظور باید مقدار توصیه از کود را به آب گیاه افزود.

پاکیزگی : نیازی به تمیز کردن نیست .عمل آبپاشی که به قصد تامین رطوبت انجام می پذیرد برای پاکیزه نگاه داشتن برگ های سوزنی شکل آن کافی خواهد بود.هرگز از براق کننده برگ استفاده نکنید.

هوا : این گیاهان توان تحمل اغلب شرایط را دارند مگر اینکه در معرض سوز و سرمای وارده از در ورودی ساختمان واقع شوند و یا از تهویه لازم برخوردار نباشند.

خاک و گلدان مناسب

رطوبت : در فصل تابستان حداقل هفته ای دوبار و در فصل زمستان در صورت وجود دستگاه حرارت مرکزی در محیط هفته ای یکبار گیاه را با آب بدون آهک آبپاشی کنید.

خاک : از یک خاک نسبتا سختی مانند کمپوست لومی استفاده کنید.

تعویض گلدان : تا زمانی که گیاه جوان است گلدان آن را یک سال در میان عوض کنید.پس از آنکه اندازه گیاه از ۱ متر گذشت آنرا در همان گلدان باقی گذاشته و فقط خاک رویی را تعویض نمایید.

هرس : نیازی به انجام این کار نیست ، مگر اینکه ریزش برگ شاخه های تحتانی باعث بدنمایی گیاه شده باشد.در این صورت باید شاخه های مرده را از گیاه جدا کرد.

از جدا کردن نقطه رویش واقع در نوک گیاه خودداری کنید.

"<yoastmark

نحوه تکثیر کاج مطبق

رشد : رشد آنها بسیار کنتد است بطوریکه در عرض یکسال حدود ۱۵ سانتی متر یا بعبارت دیگر یک طبقه به آنها افزوده میشود.

تکثیر : نحوه تکثیر کاج مطبق ، معمولا در پاییز و یا بهار بوسیله کشت بذر در دمای ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتی گراد انجام می گیرد.همچین میتوان با نشاندن قلمه ساقه در دستگاه تکثیر با رطوبت بالا و دمای ۱۸ درجه سانتی گراد به ازدیاد گیاه پرداخت.

عمر متوسط : اگر از آنها مراقب شود ، تقریبا فنا ناپذیر هستند.به خاطر داشت باشید این گیاهان در زیستگاه طبیعی خود تا ارتفاع ۶۰ متر رشد میکنند.

گیاهان همراه : بهتر است آنها را تنها پرورش دهید.با وجود این نمونه های مسن تری که برگ شاخه های پایینی آنها ریخته است ، اگر در پشت نمونه های جوانتر از همان گونه قرار بگیرند شاید جذابتر بنظر برسد.

سهولت / دشواری : با اندکی توجه و مراقبت و مشروط بر بالا نبودن درجه حرارت در تابستان، پرورش آنها بسیار ساده است.

علت خشک شدن کاج مطبق

علت زردی کاج مطبق و خشکی و ریزش برگ های سوزنی شکل گرما و خشکی زیاد با تهویه ناکافی است.گیاه را آبیاری کنید و آنرا به یک اتاق خنکتر با تهویه بهتر انتقال دهید.

کندی رشد و رنگ پریدگری برگها

علت: نیاز به تغذیه

وجوده لکه های سفید بر روی برگ ها و ساقه ها

علت لکه های سفید کاج مطبق Mealy Bug می باشد.با یک گوش پاک کن آغشت به الکل تک تک حشرات را از روی گیاه بردارید و یا گیاه را با یک حشره کش جذبی سمپاشی کنید.این گیاه جهت ابتلا به آفت مذکور بسیار مستعد است.

وجود حشرات سبز رنگ و پوشش چسبناک

علت : شته سبز Green Fly. گیاه را با یک حشره کش جذبی سمپاشی کنید.

 

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *