گیاهان آپارتمانی

گل آرالیا یا گیاه بید النجیری

گل آرالیا

گل آرالیا یا گیاه بید انجیری

گونه ها ی گل آرالیا  گروه کوچکی از گیاهان تشکیل میدهند که می توانند زندگی بسیار خوبی در محیط خانه داشته باشند. این جنس که متعلق به تیره عاشقه یا داردوستان می باشد در حدود بیست گونه از گیاهان مقاوم یا نیمه مقاوم آسیایی ، آمریکایی و استرالیایی را در بر میگیرد.

ما با دو گونه از این گیاه سر و کار داریم . گونه اول آرالیا ژاپنی است. گل آرالیا  ژاپنی گیاهی است بسیار پر طاقت که در مناطق گرمتر در فضای باز نیز قابل پرورش می باشد  و بویژه در محوطه پارکها از رشد خوبی برخوردار است. برگهای آن سبز پررنگ ، دارای بریدگیهای عمیق و کمابیش پنجه مانندند.این گیاه همانطور که از نامش پیداست بومی ژاپن بوده و در سال ۱۸۳۸ گرداوری شده است.نوع رنگ دار این گیاه نیز وجود دارد که در آن کناره های برگهای کرم رنگند.

گونه دوم گل بید انجیری elegantissima یا گل آرالیا انگشتی است. این گونه هم مقاومت خوبی دارد اما استقامت آن در حد آرالیا ژاپنی نیست. برگهای برنزی رنگ آن باعث میشوند که با سایر گیاهان تضاد زیبایی در رنگ برقرار کند. این گونه از نظر گیاه شناسی گیاه جالب توجهی است زیرا اغلب اوقات میتوان سه شکل متفاوت برگ را بر روی یک نمونه یافت. نخست لپه ها یا برگ بذر ها که درست در بالا خاک قرار دارند. پس از آن برگ های نابالغ که بسیار نوک تیز و اره ای می باشند و در بالا آنها برگ های بالغ شبیه به برگ سایر انواع آرالیا اما برنزی رنگند به چشم میخورند.

گل آرالیا elegantissima بومی جزایر هبرید نو واقع در جنوب اقیانوس آرام است.

در هنگام خرید به چه نکاتی توجه کنیم؟!

در هنگام انتخاب گونه گل آرالیا نمونهه ای را جست و جو کنید که  خوش ترکیب و دارای برگ های پررنگ و براق باشد و دقت کنید که هیچگونه اثری از ریزش برگ در آن مشاهده نشود.آرالیا ژاپنی ممکت است قبل از کشت در فضای باز نیاز به تطابق با آب و هوای خارج داشته باشد. بنابر این پیش از کاشتن گیاه ، گلدارن را به مدت ۲ یا ۳ روز در خارج از منزل قرار دهید.

گل آرالیا

گل آرالیا

سایز گل

اندازه : در محیط خانه گل آرالیا ژاپنی تا ارتفاع ۱ متر و آرالیا elegantissima تا حدود ۱۲۰ سانتی متر رشد میکند. گونه اول تقریبا ۴۵ سانتی متر و گونه دوم ۳۰ سانتی متر عرض دارد.گل آرالیا ژاپنی چنانچه در فضای باز پرورش داده شود درختچه بزرگی با ۲ متر ارتفاع و تقریبا همان اندازه پهنا تبدیل میگردد.

رشد : با رشد نسبتا سریعی که دارند ارتفاع آنها در عرض یکسال به راحتی دو برابر میگردد.

دما و رطوبت

فصل گرما : گل آرالیا ژاپنی تنها در صورتی گل میدهد که یا در فضای باز کاشته شده و یا در گرمخانه پرورش یافته و سن بلوغ رسیده باشد . این گیاه در فصل پاییز و اوایل فصل زمستان خوشه هایی از گلهای سفید را برخود حمل میکند. در مورد آرالیا elegantissima احتمال گل دادن ضعیف است.

رطوبت : هر دو گونه از آبپاشی روزمره با آب تصفیه شده لذت میبرند.انجام این کار برای گل آرالیا elegantissima ضرورت دارد.

دما : گل آرالیا ژاپنی دامنه وسیعی از درجات پایین دمارا متحمل میکند.دمای مطلوب برای این گیاه ۱۰ – ۱۲ درجه سانتی گراد می باشد اما توانایی پذیرش افت دما را تا نزدیک به درجه انجماد نیز داراست. این گیاه با دمای بالاتر از ۱۸ درجه سانتی گراد سازگاری ندارد.دمای لازم برای آرالیا elegantissima در فصل زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در فصل تابستان ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد.

نور : گیاه بید انجیری قادر است در مکان های تاریک و دور از نور طبیعی به زندگی خود ادامه دهد.گل  آرالیا ژاپنی و آرالیا elegantissima به نور بیشتری احتیاج دارند اما نباید در معرض آفتاب مستقیم قرار گیرند.

رایحه : ندارد.

آب : در طول تابستان با حداقل دوبار آبیاری در هفته گیاه را مرطوب نگه دارید. در فصل زمستان باید گیاه را کم آب تر نگه داشت و فقط هفته ای یکبار آنرا آبیاری نمود ، اما هرگز احازه ندهید خاک گلدان کاملا خشک شود.

خرید گل به صورت اینترنتی

 

تغذیه و خاک

گل آرالیا

گل آرالیا

تغذیه : در فصل رشد هر ۱۴ روز یکبار کود مایع را به آب گیاه اضافه کنید.

پاکیزگی : فقط برگهای آرالیا ژاپنی برای تمیز کردن با اسفنج به اندازه کافی بزرگند.درمورد آرالیا elegantissima آبپاشی روزانه برای پاکیزه نگه داشتن گیاه کافی است. برای گل آرالیا ژاپنی هر ۲ ماه یکبار از مواد براق کننده برگ استفاده کنید ا ما هرگز این مواد را برای elegantissima بکار نبرید.

هوا : هر دو گونه از استقامت خوبی برخورداند.تهویه خوب برای گل آرالیا سودمند است.

خاک : یک کمپوست لومی خوب توصیه میشود.

تعویض گلدان : زمان مناسب برای تعویض گلدان ، فصل بهار در آغاز فصل رشد گیاه است. گلدانی که به کار میرود نباید بیش از اندازه بزرگ باشد.

هرس : پس از تعویض گلدان ، ساقه های نا زیبا را هرس کنید.

 

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *