گیاهان آپارتمانی

گل آزالیا و مشخصات کامل این گل

گل آزالیا

گل آزالیا

از میان تمام گیاهان آپارتمانی که در فصل زمستان گل می دهند جنس گل آزالیا شاید برگزیده ترین باشد.گیاهی را که غربی ها در ایام کریسمس خریداری می کنند و در کشور ما عمدتا در مراسم عید نوروز از آن استفاده میکنند.

گیاه آزالیا بومی چین بوده و اولین بار در سال ۱۷۰۸ گردآوری شده است.گل آزالیا ایندیکا مانند سایر انواع آزالیا عضو خانواده رودودندرون Rhododendron می باشد. تا کنون حدود ۵۰۰ گونه از این خانواده در سارسر اروپا ، آسیا ، آمریکا شمالی و استرالیا شناخته شده است.این گیاه با توجه و مراقبت برای مدتی در فضای بسته قابل نگهداری است اما نیاز به جوی مرطوب دارد و اگر حداقل روزی یکبار با آب بدون آهک آبپاشی نشود بزودی دچار ریزش برگ خواهد شد.

آزالیا ایندیکا اکثرا در زمین هایی با خاک غنی و تورب دار که برای کشت آن مناسب است به عمل می آید.زمان طبیعی گل دهی آن فصل بهار می باشد اما در کشور های غربی معمولا آن را برای ایام کریسمس و ماه های میلادی وادار به گل دادن میکنند.

گل آزالیا ایندیکا گیاه مقاومی نیست و در صورت وجود کمترین خطر یخبندان نمی تواند بطور دائم در باغچه پرورش یابد.اما چنانچه کوچتکترین شانسی برای نگه داشتن آن از سالی به سال دیگر وجود داشته باشد ، لازم است در طول ماه های تابستان در فضای باز کاشته شود.

گل آرالیا یا گیاه بید النجیری

گل آفلاندرا یا گیاه گورخری

گیاهان آپارتمانی سمی

این گیاه بسیار کند رشد است و به همین دلیل معمولا گرانقیمت می باشد. نمونه های بزرگتر آنرا می توان با چیدن شاخه های اضافی به هر شکلی در آورد.غالبا شکل هرمی ، استاندارد و نیمه استاندارد گیاه در بازار موجود است.

گل آزالیا

گل آزالیا

۱) گل آزالیا ژاپنی

نوع دیگری که به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داده می شود ، آزالیا ژاپنی است.گیاهی با برگ های کم پشت اما گلهایی ظریف و زیبا با رنگ های ملایم است.مقاومت این گونه نسبت به خویشاوند پرجلوه اش آزالیا ایندیکا اندکی بیشتر است.

آزالیا ژاپنی را نمی توان به آسانی گل آزالیا ایندیکا به گل نشاند.این گیاه تا قبل از فرارسیدن موعد گل دهی آن که از ماه بهمن به بعد می باشد ، معمولا در گلفروشی ها موجود نیست.برخی از واریته های آن مقاوم بوده و حتی در آب و هوای سرد نیز در فضای باز قابل پرورش اند.در هنگام خرید آزالیا نمونه پر غنچه ای را انتخاب کنید که گیاه آزالیا دچار ریزش برگ نشده باشد.

برای خرید گل و سورپرایز عشقتون کلیک کنید!

اندازه :گونه های گل آزالیا معمولا با گلهایی به قطر ۱۲ تا ۴ سانتی متر که هر یک روی ساقه ای به طول ۷ تا ۳۰ سانتی متر هستند قرار دارند به فروش میرسند.البته ، نمونه های منفرد ، مخصوصا آنهایی که در اشکال هرمی یا استاندارد تربیت می شوند ، میتوانند بسیار بزرگتر باشند.

۲) مشخصات گل آزالیا

رشد : رشد آنها بسیار کند است.کوچکنرین نمونه ای که در معرض فروش گذاشته می شود ، حداقل دو سال عمر دارد لازم به تذکر است که انواعی از آن در مناطق کاملا مساعد به صورت درختچه در آمده و در بعضی از پارک ها به عنوان دیواره های زیبا و گلدار از آن استفاده میشود.

فصل گرما : موعد طبیعی گل دهی ماه فروردین یا خرداد است اما از پاییز به بعد می توان گیاه را وادار به گل دادن نمود.

رایحه : ندارند ، هرچند که انواغ معسط آزالیا در میان واریته های باغی یافت می شود.

نور : آنها را باید در یک محل نور گیر اما نه در معرض آفتاب قرار داد.

دما : در فصل زمستان درجه حرارت ۱۳ درجه سانتی گراد دمایی مطلوب است.گل آزالیا اگر در اتاقی گرمتر از این قرار بگیرند آب خود را از دست داده و گل های آنها به سرعت از بین می روند.

آب : در زمان گل دار بودن به مقدار فراوانی آب بدون آهک نیاز دارند و معمولا باید هر دو روز یکبار آبیاری شوند.هرگز اجازه ندهید که گیاه رطوبت خود را از دست بدهد و حداقل هفته ای دوبار آنرا بازرسی نمایید.درصورت خشکی زیاد خاک گلدان را در یک سطل آب ولرم فرو بده و تا توقف کامل حبابهای هوا صبر کنید.

تغذیه : در زمان گل دار بودن گیاه و در فصل تابستان که گیاه در حال رشد است تقریبا هر ۱۴ روز یکبار کود مایع را به آب آن اضافه نمایید. آب مورد استفاده باید فاقد آهک باشد.آب باران یا آب جوشیده سرد شده بهمراه کود مایع بهترین و مناسبت ترین آب برای آبیاری و تغذیه گل آزالیا و خانواده این گیاهان است.

رطوبت : حداقل روزی یکبار گیاه را با آب بدون آهک از بالا آبپاشی کنید.علاوه بر این گلدان را در ظرفی محتوی ریگ مرطوب قرار دهید.

۲-۱) هوا و پاکیزگی 

پاکیزگی : اغلب لازم است با حذف برگ های خشکیده یا افتاده گل آزالیا را مرتب و آراسته نمود .هرگز از براق کننده برای برگ استفاده نکنید.

هوا : برای یک مدت کوتاه قادر به تحمل بسیاری از شرایط می باشند. آنها را از جریان شدید هوا بخصوص بعد از آبیاری دور نگه دارید.

خاک : این گیاهان به یک کمپوست توربی اختصاصی نیاز دارند.چنانچه قصد دارید خودتان این خاک را تهیه کنید ، مقادیر مساوی از تورب ، خاکبرگ و ماسه را با هم مخلوط کرده و مقدار کمی کود (بارور کننده)به آن بیافزایید.

تعویض گلدان : پس از پایان تابستان ، میتوان در مدت زمان باقیمانده تا انتهای سال اقدام به تعویض گلدان نمود .با این حال بهتر است گیاهان خود را در گلدانهای سفالی اگر چه آب بیشتری مصرف میکنند از گلدانهای پلاستیکی مناسب ترند.

هرس : تنها برای حفظ شکل ظاهری گیاه آزالیا لازم است.ساقه های دار نازیبا و نوشاخه های سبزی را که لابلای غنچه ها جوانه می زنند ، جدا کنید.بعضی از متخصصین توصیه میکنند بعد از ریزش گل ها در اواخر بهار دوبار با فصله چند روز جوانه های جدیدی را که چد برگ شده اند باید با قیچی قطع کرد تا گیاه آزالیا پرپشت تر و خوش فرم تر شود.

تکثیر : تکثیر آنها از طریق قلمه انتهایی انجام میگیرد.اما بهتر است این کار را به عهده متخصصین امر بگذارید.

۲-۲) عمر گل آزالیا 

عمر متوسط : اگر در فصل تابستان با دقت در فضای باز کاشته شوند ، فصول زیادی را عمر خواهند کرد.

گیاهان همراه : گل آزالیا در کاسه های مختلط جلوه زیبایی دارند.اما نمونه های بزرگتر بهتر است بطور منفرد به نمایش گذاشته شوند.

سعولت / دشواری : پرورش آزالیا در گلخانه ای که فاقد وسایل گرمازا باشد براحتی انجام می شود اما نگهداری آن در منزل برای مدتی طولانی دشوار است زیرا هوای اکثیر منازل بسیار گرم بوده و فاقد رطوبت لازم می باشد.در صورت امکان به محض اینکه گلها شروع به پژمردن نمودند گیاه را به گلخانه بازگردانید.

۳) کشت گیاه آزالیا در فضای باز

۱ ) پس از گل دادن ، گلهای خشکیده را جدا کرده و گیاه آزالیا را در یک مکان خنک و دور از سرما ریزه قرار دهید و فقط هفته ای یکبار آنرا آبیاری کنید.

۲ ) در اواخر خرداد در قسمتی از باغچه که از تابش مستقیم آفتاب بعد از ظهر در امان باشد گودالی حفر کنید.این گودال باید بقدری بزرگ باشد که بتوان گلدان را به همراه گیاه آزالیا در آن جای داد.گلدان و گیاه را در گودال فرو برده و روی گودال را خاک بپوشانید.

۳ ) یک روز در میان گل آزالیا را آبیاری کنید و در صورت گرمای زیاد آنرا از بالا آبپاشی کنید.

۴ ) در شهریور گل آزالیا را از گلدان گودال  خارج سازید.چناچه ریشه ها از گلدان بیرون زده اند، گلدان را تعویض نمایید.در غیر اینصورت فقط خاک رویی آن را عوض کنید.

۵ ) برگ ها و شاخه های کوچک خشک را از گیاه جدا کنید.

۶ ) تا زمانیکه غنچه های گل آزالیا شروع به شکفتن کنند ، گیاه را در اتاق خنکی قرار دهید.

گل آزالیا

گل آزالیا

۴) بیماریهای گل آزالیا

۱ ) خشک شدن و افتادن برگ ها

علتش خشکلی و گرما و آنرا با آب بدون آهک آب پاشی کنید.عمل آبیاری را بطور منظم انجام دهید.

۲ ) عدم توانایی شکفتن در گلها

علتش غرقاب شدن گیاه و یا استقرار آن در معرض کوران هوا پس از آبیاری گیاه را در محلی دور از کوران (بدون آبیاری) قرار دهید تا آب اضافی را دفع کند.پس از بهبود آنرا کمتر آبیاری کنید.

۳ ) وجود خالهای زرد رنگ بر روی برگ ها و تارهای عنکبوتی در پشت برگ ها

علتش کنه قرمز.گیاه را با یک کنه کش جذبی سمپاشی نمایید.میزان رطوبت را افزایش دهید.

۴ ) وجود علائم و شیار های سفید رنگ

علتش Azalea Leaf Miner ، گیاه را با یک حشره کش سمپاشی کنید.

۵ ) کوچک بودن برگ های جدید و عدم تولید گل

علتش نیاز گل آزالیا به تغذیه است.

گل آزالیا

گل آزالیا

تعویض گلدان گل آزالیا 

۱ ) پس از پایان تابستان که گیاه آزالیا را به درون خانه می آورید ، آن را بازرسی نمایید اگر بخش فوقانی آن نسبت به گلدان سنگین به نظر برسد و ریشه ها از کف گلدان بیرون زده باشند ، نیاز به تعویض گلدان دارد.

۲ ) گلدانی با یک اندازه بزرگتر از جنس سفال با لایه مخصوص زهکشی و لایه ای از کمپوست توربی بدون آهک تهیه کنید.ابتدا گیاه را آبیاری کنید.

۳ ) گلدان قدیمی را طوری نگه دارید که یک دست شما سطح خاک را بپوشاند و ساقه های گیاه مابین انگشتانتان واقع شود.سپس لبه گلدان را آهسته به جایی بکوبید.گیاه به همراه خاک از گلدان خارج می گردد.

۴ ) بوسیله یک مداد یا یک قطعه چوب خاک مانده را با دقت از ریشه ها جدا کنید.مراقب باشید که آسیبی به ریشه ها نرسد.

۵ ) گیاه را در وسط گلدان جدید قرار دهید ، به نحوی که توپ ریشه بر روی خاک واقع شود.

۶ ) گلدان را با خاک تازه پر کنید.دقت نمایید که تمامی قسمت های ریشه در زیر خاک قرار گرفته باشد.

۷ ) خاک گلدان را خوب به سمت پایین فشار دهید.گیاه آزالیا را به مدت ۲ روز بدون آب در سایه بگذاری تا ریشه ها تشویق به رشد به درون خاک جدید گردند.

 

آبیاری

۱ ) ابتدا خاک گل آزالیا را آزمایش کنید چنانچه خاک سبک و ترد به نظر می رسد گل آزالیا را آبیاری کنید.

۲ ) گل آزالیا را در داخل یک سطح گذاشته و سطل را درست تا زیر لبه گلدان از آب پر کنید.پس از گذشت ۱۵ دقیقه گلدان را از آب خارج کرده و بگذارید زهکشی شود.

 

هرس کرد آزالیا

۱ ) از بین گل آزالیا ، گل هایی که در اثر رشد نامتناسب شکل نامنظمی پیدا کرده اند نیاز به هرس دارند.

۲ ) با قیچی قلمه زنی قسمت های اضافی ساقه ها را درست از بالا یک جوانه و یا یکی از نو شاخه های جانبی گل آزالیا بطور زاویه دار قطع کنید.

۳ ) پس از اینکار ، گل آزالیا ظاهر یکدست و پرپشتی خواهد یافت.

۴ ) چنانچه قصد دارید گیاه آزالیا را در شکل استاندارد پرورش دهید لازم است ساقه های جانبی را که در پایین گیاه می رویند ، به محض جوانه زدن جدا کنید.

 

 

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 0 Average: 0]

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *