اطلاعات عمومی

گل آفلاندرا یا گیاه گورخری

گل آفلاندرا

گل آفلاندرا یا گیاه گورخری

گل آفلاندرا یا گیاه گورخری با برگهای چین دار و خوش ترکیبش و رگبرگهایی که با خطوط کرم رنگ مشخص شده اند ،گیاه بسیار جالب توجهی است.گلهای زرد پر رنگ آن از برکته های زرد مایل به سبزی بیرون آمده و بصورت یک هرم کثیر الاضلاع در می آیند.نام دیگر گیاه گورخر ، آفلاندرا است.

آفلاندرا عضو تیره کنگریان یا پای خرس است و عمدتا در مناطق حاره یافت میشود.این جنس در حدود شصت گونه دارد.نام آن از دو واژه یونانی به معانی «بی ساقه» و «نر» گرفته شده و به ویژگهیای گیاهی گل اشاره میکند.تنها گونه ای که معمولا به عنوان گیاه آپارتمانی موجود است

اما چندین واریته از این گونه کشت میگردد.این گیاه بومی برزیل بوده و بنظر میرسد اولین بار توسط یک فرد بلژیکی گرد آوری شده باشد زیرا یکی از واریته های آن بر اسا نام یک ملکه بلژیکی (لوئیزا) و یکی دیگر بر اساس نام یک پادشاه بلژیکی (لئوپولدی) نامگذاری گردیده است.

گونه آفلاندرا لوئیزا همان واریته ای است که معمولا پرورش داده میشود. آفلاندرا دانیا نژاد اصلاح شده ای از گیاه است که برگ های کوتاهتری دارد و با تراکم بیشتری می روید. واریته نقره ای رنگی (خطوط روی برگها به جای اینکه کرم رنک باشد نقره ای است) از این گیاه نیز وحود دارد اما این واریته به خوبی واریته های دیگر گل نمیدهد.

گل آفلاندرا

گل آفلاندرا

 

کی گیاه گورخری را بخریم؟ 

گیاه آفلاندرا کلا زمانی خریداری می شود که یا گل داشته باشد و یا نزدیک به گل دادن باشد و اغلب پس از یکبار گل دهی به دور انداخته میشود. ، در حالیکه با کمی توجه و مراقبت می توان گیاه را از سالی به سال دیگر نگه داشت ، آنرا مجددا به گل نشاند و گیاهان جدیدی از گیاه مادر به عمل آورد.نکته بسیار حائز اهمیت این است که هرگز اجازه ندهید گیاه بی آب بماند زیرا در اینصورت تمامی برگها و یا حداقل تعدادی از آنها را از دست خواهید داد.

در هنگام خرید گیاه گور خری ، نمونه ای را انتخاب کنید که دارای برگهای سفت و براق و فاقد هرگونه اثری از قهوه ای شدن باشد.از انتخاب نمونه هایی که برگهای آنها شل است خودداری کنید زیرا این گیاهان احتمالا دچار خشکی یا سرما زدگی شده اند.

ویژگی های گل آنتوریوم

سایز و رایحه گل آفلاندرا

اندازه : هنگامیه گیاه گورخری برای اولین بار گل میدهد حدود ۳۰ سانتی متر ارتفاع و ۱۸ – ۲۰ سانتی متر پهنا دارد.این اندازه در سال دوم به دوبرابر می رسد و گیاه ۴ یا ۵ شاخه جوان در می آورد

رشد : رشد در آنها بسیار سریع است. قلمه هایی که در ماه فروردین ریشه میزنند ، در اواخر فصل تابسان گل میدهند.

فصل گرما : فصل گل آفلاندرا یا گیاه گورخری سرتاسر تابستان می باشد و به زمان ریشه زدن قلمه ها بستگی دارد.

راحیه : ندارد.

شرایط نگهداری گل آفلاندرا 

گل آفلاندرا

گل آفلاندرا

نور : نور فراوان را دوست دارند اما باید آنهارا از تابش مستقیم آفتاب دور نگه داشت زیرا آفتاب مستقیم براحتی باعث سوختگی برگها می گردد.

دما : دمایی در حدود ۱۵ درجه سانتی گراد برای آنها کاملا مناسب است.اندکی افزایش از حد مذکور نیز ضرری به آنها نمی رساند.پس از گل دادن گیاه را در محلی خنکتر ، در دمای ۱۲ درجه سانتی گراد نگه دارید.حداکثر دمای مجاز برای این گیاهان ۲۴ درجه سانتی گراد است که در آن صورت میزان رطوبت باید بالا باشد.

آب : گونه های آفلاندرا در تمام دوران رشد باید سیراب نگه داشته شوند. گیاه خود را حداقل هفته ای دوبار آبیاری کنید زیرا این گیاهان اگر زمانی بی آب بمانند تعدادی از برگ ها و یا حتی همه آنهارا از دست خواهند داد.

بعد از گل دهی ، گیاه گورخری را بیشتر از یکبار در هفته آبیاری نکنید و اجازه دهید بمدت ۴ الی ۶ هفته بار دیگر شروع به رشد نماید ، هفته ای دو نوبت آبیاری را آغاز نمایید.

تغذیه : به محض ظهور سنبله گل ، هر ۱۴ روز یکبار کود مایه را به آب گیاه اضاف کنید.

رطوبت : از آنجا که این گیاهان ، گیاهان جنگلی میباشند از رطوبت فراوان لذت میبرند.هر روز گیاه گورخری را از بالا آبپاشی کنید . گلدان آن را در ظرفی محتوی ریگ مرطوب قرار دهید. یا اطراف آن را با تورب مرطوب بپوشانید.در زمان گلدار بودن گیاه، با برداشتن توده تورب و یا ریگ های مرطوب میزان رطوبت را کاهش دهید.این کار عمر گلهارا افزایش میدهد.

هوا : به جز جریان تند هوا سایر شرایط را تحمل می کنند. حتی قادر به تحمل گاز یا بخار نفت می باشند.

پاکیزگی در نگهداری گل آفلاندرا 

پاکیزگی : آبپاشی روزانه گیاه را پاکیزه نگه خواهد داشت.هر ۲ ماه یکبار میتوانید از براق کننده برگ استفاده نمایید.

تعویض گلدان : گلدان قلمه ها را پیش از اینکهه به گل بنشینند ، یک یا دو بار تعویض نمایید. در مورد نمونه های بالغ این  عمل را همیشه پس از دوره استراحت گیاه با جدا کردن بخض اعظم خاک کهنه انجام دهید.

هرس:پس از پایان گل دهی ، گل را از ساقه جدا کنید. در فصل بهار گیاه چندین ساقه جوان تولید میکند. تعداد این نو ساقه ها را باید به ۳یا ۴ عدد تقلیل داد.

تکثیر : در فصل بهار از نو ساقه هایی که در هنگام هرس از گیاه جدا کرده اید به عنوان قلمه استفاده نمایید.آنهارا به پودر هورمون ریشه زا آغشته کنید.در مخلوط ماسه نرم و لوم قرار دهید و دمای ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید.

 

گل آفلاندرا

گل آفلاندرا

عمر متوسط :اکثر مردم این گیاهان را فقط برای یکسال نگه میدارند در حالیکه آنها باید برای سال دوم نیز به رشد خود ادامه دهند و برای دومین بار به تولید گل بپردازند.پس از آن بهتر است به پرورش قلمه های جدید پرداخت.

گیاهان همراه : گل آفلاندرا با همه گیاهان سبز از قبیل فیکوس ،پاپیتال و گیاهان تیره آناناس هماهنگی دارد.پس از گل دهی آن را از مجموعه جدا کنید.

سهولت/دشواری : متوسط. پرورش این گیاه آنقدر ها که تصور میشود مشکل نیست.

برای خرید اینترنتی گل میتوانید از فروشگاه گل راد نیز دیدن نمایید.!!

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *