اطلاعات عمومی

گل آنتوریوم و ویژگی های این گل

گل آنتوریوم

گل آنتوریوم متعلق به تیره شیپوری است که تعداد بسیاری از گیاهان زیبایی را که ما در خانه پرورش میدهیم در بر میگیرد.نگهداری این گیاه از سایر گیاهان تیره شیپوری مشکل تر است اما اگر بتوانید مراقبت های لازم را به عمل آورید به نتیجه ای مطلوب دست خواهید یافت.این گیاه به یک دمای نسبتا بالا و ثابت و رطوبت فراوان نیازمند است.

 

در حدود پانصد گونه از گل آنتوریوم وجود دارد که عمدتا بومی کلمبیا واقع در نواحی مرکزی منطقه حاره آمریکا می باشند.نام Anthurium از دو واژه یونانی Anthos به معنی «گل» و Oura به معنی «دُم» گرفته شده است.

انواع مختلف گل آنتوریوم

عموما سه نوع مختلف از گل آنتوریوم به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داده می شوند که متداولترین آنها A.Scherzerianum می باشد.این گیاه شکل نسبتا نامنظمی دارد و برگهای باریک و بلند آن از مرکز گیاه در همه زوایا منشعب میشوند.جذابیت اصلی گگیاه به خاطر گلهای آن است که معمولا قرمز و گاهی سرخابی ، سفید یا خال دارند.این گلها همچون نیزه های قرمز رنگی از مرکز گیاه سر بر می آورند و زمانی که گیاه شروع به گل داد میکند یکی پس از دیگری خود را نشان میدهند.

گاهی اوقات گلها بر روی ساقه هایشان سنگینی میکنند بنابر این استفاده از یک قیم مخفی به نمایش بهتر آنها کمک می نماید.

دو نوع دیگر ، تولید آنها در واقع مختص اشخاص حرفه ای می باشند که به هوای گرمنری احتیاج دارند.گلهای A.andreanum نسبت به A.Scherzerianum بزرگتر هستند و محور گوشتی (خوشه گریباندار) مستقیمی در مرکز خود دارند.این گلها در صورت چیده شدن مدت زیادی دوام می آورند و در گل آرایی از ارزش فراوانی برخورداند.

دلایل پرورش گل آنتوریوم

گل آنتوریوم کریستالینیوم به خاطر برگهای زیبای قلبی شکلش که به رنگ سبز سیر مخملی با رگبرگ های نقره ای میباشند ، پرورش داده میشوند.

نگهداری از این گیاه همچون گل آنتوریوم آنریانیوم کمابیش مشکل است.امتیاز کوچک گل آنتوریوم در این است که اغلب گونه های آن به روش کشت در آب قابل پرورش اند.توضیحات بیشتری راجب پرورش گیاه در آب داده ایم که میتواند در مقاله زیر ببینید.

پرورش گیاه در آب

گل آنتوریوم معمولا به صورت گل دار بفروش میرسد.در هنگام خرید از وحود غنچه های نشکفته در گیاه و سفتی و براق بودن برگ ها اطمینان حاصل کنید. شل بودن برگ ها در گل آنتوریوم نشانه این است که این گیاه رطوبت کمی را دیده.

اندازه گل آنتوریوم

گل آنتوریوم Scherzerianum گیاهی است نسبتا کوچک که ارتفاع آن به ۲۲-۲۵ سانتی متر و عرض آن حداکثر به ۴۰ سانتی متر میرسد.اما دو گونه دیگر میتوانند تا ۵۰ سانتی متر از عرض و ۶۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشند.

پرورش گل آنتوریوم در خانه

رشد آنها در محیط خانه چندان سریع نیست. بهتر است به حفظ سلامتی آنها اکتفا کنیید.گل آنتوریوم تقریبا در تمام طول سال گل میدهند ولی در فصل تابستان و فصول گرم پر گل تر هستند.

گل آنتوریوم رایحه ندارد.

نور :قرار گرفتن در یک مکان نورگیر برای آنها ضروری است اما باید از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بمانند.

 دمای نگهداری گل آنتوریوم

یکنواختی دما بویژه در زمستان برای گل آنتوریوم ضروری است.حداقل دمای مورد نیاز برای Scherzerianum پانزده درجه سانتی گراد و برای دو گونه دیگر ۲۱ درجه سانتی گراد میباشد و حداکثر دمای مجاز ۳۰ درجه سانتی گراد با رطوبت بالاست.

آب : در تابستان با حداقل دوبار آبیاری در هفته گیاه را سیراب نگاه دارید.در فصل زمستان باید آنرا کم آب تر نگاه داشت و فقط هفته ای یکبار آبیاری نمود.بهتر است از آب باران استفاده شود.

تغذیه: در تابستان که گیاه در حال رشد است و به فراوانی گل میدهد هر ۱۴ روز یکبار کود مایع را به آب گل آنتوریوم اضاف کنید.

گل آنتوریوم

ویژگی گل آنتوریوم

میزان رطوبت در نگهداری گل آنتوریوم

این گیاهان به درجه بالا از رطوبت نیازمندند.گلدان را بر روی پوکه یا شن مرطوب قرار دهید و یا آن را درون گلدان دیگری بگذارید (حد فاصل بین دو گلدارن با تورب یا خزه مرطوب پر کنید).هر روز گیاه را با آب باران آب پاشی کنید.

پاکیزگی : برگ ها را دستمال بکشید و هر ۲ ماه یکبار میتوانید از براق کننده برگ استفاده نمایید.

هوا : بوران یا جریان هوای سرد میتواند باعث مرگ گل آنتوریوم شود و گرنه از جهات دیگر گیاه پر طاقتی است.

خاک : بکار بردن مخلوط مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است.برای اینن گیاهان یکی از انواع کمپوستهای توربی را افزودن ۱ قسمت خزه اسفانگنوم خرد شده به هر ۳ قسمت کمپوست بکار ببرید.

تعویض گلدان 

 

این کار معمولا هر دو سال یکبار انجام میشود، دقت کنید که بقیه گیاه کاملا در بالا خاک واقع شده باشد. همچنانکه گیاه رشد میکند،بقیه آن به سمت بالا کشیده می شود.در این حالت باید ریشه هایی را که در معرض هوا قرار گرفته اند با خزه پوشاند.

هرس : نیازی به هرس کردن نیست.فقط برگها و قسمت های صدمه دیده و خراب را از گیاه جدا کنید.

تکثیر : تکثیر این گیاهان در واقع کار اشخاص حرفه ای است اما شما میتوانید در ماه بهمن یا اسفند اقدام به تقسیم بوته کنید.پس از انجام این کار گیاه باید در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد نگه داشته شود.همچنین با کشت بذر در دمای ۲۴ درجه سانتی گراد به پرورش این گیاهان پرداخت.

عمر متوسط : در صورت مساعد بودن کلیه شرایط ، عمر آنها محدودیتی ندارد.در غیر این صورت کمتر از یکسال عمر خواهند کرد.

گیاهان همراه : شاید بهتر است گیاهان جنس گل آنتوریوم را به تنهایی پرورش دهید مگر اینکه در یک گلخانه گرم مستقر باشند که در آنصورت انواع Croton و برخی از گونه های ارکیده ها با آنها سازگاری دارند.

سهولت / دشواری : پرورش این گیاهان برای افراد مبتدی مناسب نیست و تنها زمانی خوب پرورش میباند که کلیه شرایط مساعد را داشته باشند.

گل آنتوریوم

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 0 Average: 0]

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *