اطلاعات عمومی

گل آگلونما – گل همیشه سبز چینی!

گل آگلنوما

گل آگلونما

گل آگلونما متعلق به خانواده شیپوری است و در حدود پانزده گونه از آن به ثبت رسیده است.نام آن ماخوذ از دو واژه یونانی است : Agleos به معنای درخشان و Nema به معنای قیطان.تقریبا همه گونه های گل آگلونما بومی آسیای جنوب شرقی و سه گونه ای که نام آنها در اینجا ذکر میگردد بوی مالزی میباشند.این گیاهان در اواخر قرن نوزدهم که اوج گردآوری گیاهان بوده است کشف گردیده اند.

گونه های آگلونما گیاهان مناسبی را برای پرورش در آپارتمان تشکیل میدهند و حقیقتا از قابلیت پرورش بیشتر و گسترده تر برخورداند.گل آگلونما چندان نامرتب نمیشوند و صرف نظر از زردی چند برگ که در اثر کم غذایی در تابستان یا سرمای زیاد در زمستان به وجود می آید ، کمتر مشکلی از خود نشان میدهند.

این گیاهان برای کشت در آب نیز بسیار مناسبند.اگر چه تبدیل به کشت خاکی به کشب آبی امکان پذیر است ، گیاهانی که از ابتدا در آب پرورش داده میشوند بیشتر مورد رضایت خواهند بود.

پرورش گیاه در آب یا آبکشت

۱ – انواع گونه های گل آگلونما

A.treubii silver queen شاید مناسب ترین واریته گل آگلونما برای شرایط آپارتمانی باشد.طول برگهای آن حدودا به ۱۲ – ۱۵ سانتی متر میرسد.رنگ اصلی برگها سبز و سطح آنها پوشیده از علائم سبز مایل به نقره ای است.

گونه دیگر گل آگلونما A.pseudo bracteatum نام دارد.برگ های آن اندکی بزگتر، سبز رنگ با علائمی به رنگ طلائی در بالا و پایین برگ میباشند.گیاه همیشه سبز چینی A.Pictum نسبت به دو نوع دیگر دارای برگهای عمودی تری است. رنگ این برگ ها سبز با لکه هایی کوچک و کرم رنگ میباشد و چنین می نماید که کسی بر آنها رنگ پاشده است.

جنس گل همیشه سبز چینی مثال خوبی از گیاهان رنگ داری است که نور ضعیف را تحمل میکنند و از اینرو از فیکوس و فیلودندرون و سایر گیاهان سبز برگی که بطور طبیعی در سایه میرویند متمایز میگردند.گیاهان این جنس اگر چه زمانی حساس تر بوده اند ، امروزه بطوری توسعه یافته اند که تقریبا بخوبی بر خشکی هوای موجود در اغلب منازل غلبه مینمایند.درهنگام خرید ، نمونه جوانی را انتخاب کنید که اثری از زردی در آن به چشم نخورد وبرگ های آن راست بایستند.

گل آگلنوما

گل آگلونما

۲ – شرایط آب و هوایی

اندازه : این گیاهان چندان بزرگ نمیشوند. ارتفاع آنها در حدود ۲۵ سانتی متر استر و به صورت دسته ای می رویند.

رشد : در صورتی که گیاه رشد خوبی داشته باشد تقریبا ۵ تا ۶ برگ در هر سال تولید میکند.

فصل گرما : گلهای سفید یا زرد در گل همیشه سبز چینی نسبتا بی جلوه بوده و در طول ماه های تابستان در یک غلاف سبز رنگ میروید.گونه treubii پس از گل دادن سته هایی به رنگ قرمز تیره نیز تولید می کند.

رایحه : ندارد.

نور : در اغلب شرایط بخوبی رشد میکنند و قادرند نور مستقیم خورشید را تا حد قابل توجهی تحمل نمایند.

دما : در برابر سرما نسبتا پر طاقت هستند و اگر تا حدودی خشک نگه داشته شوند در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد نیز زنده میمانند.اما بهتر است دمای محیط نزدیک به ۱۵ درجه سانتی گراد نگه داشته شوند.

در تابستان ، به شرط بالا بودن میزان رطوبت ، از دمای بالا تا ۲۴ درجه سانتی گراد لذت میبرند.

آب: در فصل تابستان با دو بار آبیاری در هفته خاک گلدان را مرطوب نگه دارید.در زمستان باید گیاه را بسیار کم آب تر نگه داشت.تعداد دفعات آبیاری در این فصل نباید از یکبار در هفته تجاوز کند.این گیاهان در آب نیز بخوبی رشد میکنند.

۳ – شرایط کلی نگهداری

تغذیه :در فصل تابستان در هر ۱۴ روز یکبار کود مایع را به آب گیاه اضافه کنید.

رطوبت : در تابستان مقدار متعادلی رطوبت را دوست دارند و می توان هفته ای دوبار آنها را آبپاشی نمود و یا در ظرفی که محتوی پوکه مرطوب باشد قرار داد. در زمستان گیاه می تواند در یک هوای خشک به سر ببرد.

پاکیزگی : آنها  را با آب ولرم تمیز کنید.از بکار بردن مواد براق کننده برگ خودداری کنید.

خاک : مناسب ترین خاک کمپوست لومی است.

تعویض گلدان : هر سال در فصل بهار گلدان را عوض کنید. در موقع کاشتن گیاه در گلدان جدید از فشردن زیاد خاک خودداری کنید. خاک فشرده برای گونه های گل آگلونما مناسب نیست.

هرس : نیازی به هرس نیست تنها لازم است برگ های خراب را از گیاه جدا کنید.

تکثیر : تکثیر آنها از طریق تقسیم انجام می پذیرد.بهترین روش استفاده از ساقه های جوانی است که دارای ریشه و برگ هستند.آنها را در اواخر بهار از هم جدا کرده و در دمای حداقل ۲۱ درجه سانتی گراد نگه دارید تا به رشد خوبی دست یابند.

۴ – عمر متوسط 

پس از گذشت ۲ یا ۳ سال از نیروی گیاه کاسته خواهد شد و بهتر آن است که با قلمه زدن از انتهای ساقه ها ، گیاهان جدیدی پرورش دهید.

گیاهان همراه : این گیاهان با اکثر گیاهان آپارتمانی از قبیل فیکوس ، کردیلین ، فیلودندرون یا برگ انجیری , فاتزهدرا و … ترکیب بسیار خوبی ایجاد میکنند.طرز رشد و شکل برگهای آنها که اندکی غریب است در ظرف گل و جعبه های گلدانی جلوه خوبی دارد.

گل آگلنوما

گل آگلونما

بهترین زمان برای این تکثیر گل آگلونما ماه اردیبهشت و خرداد می باشد.

استفاده از انتهای برگ دار ساقه به عنوان قلمه نیز امکان پذیر است اما این روش به اندک زمان بیشتری نیاز دارد.

در صورت امکان از یک دستگاه تکثیر با درجه حرارت ۲۴ درجه سانتی گراد استفاده نمایید.کندترین روش ، تکثیر از طریق بذر است.

بذر ها را در بهار در دما ۲۷ درجه سانتی گراد بکارید و از بین جوانه های حاصله بهترین را انتخاب کنید زیا آنها از نظر کیفیت بسیار متفاوت خواهند بود.

سهولت / دشواری : گل آگلونما ، گیاه کم زحمت و مناسبی برای پرورش در آپارتمان است.

 

بهترین گل های آپارتمانی

***پیشنهاد اگر قصد خرید گل دارید ، حتما از فروشگاه گل راد دیدن کنید.***

 

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *