گیاهان آپارتمانی

گل میگویی یا گل بلپرون

گل میگویی

گل میگویی یا گل بلپرون

گل میگویی یکی از شصت درختچه همیشه سبز مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی است که متعلق به خانواده کنگریان خرس می باشد.نام آن از دو واژه یونانی Belos به معنای پیکان و Perone به معنای بند گرفته شده و به شکل پیکانی به برگ هنگام سر بر آوردن از ساقه اشاره دارد.فقط پرورش یکی از گونه های بلپرون یا گل میگویی به عنوان گیاه آپارتمانی متداول است.

بهترین گیاهان آپارتمانی

خرید اینترتی گل

این گونه که گل میگیویی گوتاتا یا گل بلپرون گوتاتا نامیده می شود ، بومی بلژیک بوده و در سال ۱۹۳۶ شناخته شده است.گل میگویی گوتاتا گیاه آپارتمانی خوبی است که روشنایی زیاد را دوست دارد ، آفتاب کامل را تحمل میکند و از همراهی با گیاهان دیگر لذت می برد.این گیاه (در زبان انگلیسی) عموملا به نام گیاه میگویی شناخته می شود زیرا براکته های صورتی مات آن که همچون پوسته ی پلهای سفید رنگ را در میان گرفته اند ، شکل بدن میگو را تداعی میکند.

گل میگویی در طول ماه های تابستان تقریبا بطور پیوسته گل میدهد و در زمستان که گلی ندارد ظاهر نسبتا نازیبایی پیدا میکند.در این هنگام یک دوره استراحت در اتاقی خنک برای آن مفید خواهد بود.در طول این فصل ممکن است گل میگویی به کلی برگ های خود را از دست بدهد .البته جای نگرانی نیست زیرا ریزش برگ در این دوره امری کاملا طبیعی برای گل میگویی می باشد.

انواع دیگر

علائه بر گونه گل بلپرون ، نوع دیگری با براکته های زرد رنگ وجود دارد که به دلیل نادر بودن دست یابی به آن آسان نیست.گاهی اوقات با برگ های بی رنگ و رو ، گلهای زرد کمرنگ و فاصله زیاد ما بین برگ ها در بازار عرضه می شوند.چنین گیاهی در واقع نوع زرد رنگ بلپرون یا لوتیا نیست ، بلکه گیاهی است که از رشد کافی برخوردار نبوده و گل های آن به علت کمبود نور هرگز توانایی براکته های قرمز آجری را نداشته اند.گل مشعلی یا شمعی از نظر شکل ظاهری شباهت بسیاری به گل میگویی یا بلپرون دارد و گاهی اوقات عامه مردم آن را به عنوان میگویی زرد می شناسند.

در هنگام خرید نمونه را انتخاب نمایید که اولا کیفیت رنگ براکته های آن مطلوب باشد ، ثانیا گیاه در اندازه ای باشد که پرپشت و متراکم به نظر برسد و ثالثا نشانی از سیاه شدن براکته ها یا زرد شدن برگ ها نداشته و همچنین هیچ گونه اثری از سفیدک در وسط آن مشاهده نشود.که البته در پایین این مقاله در رابطه با مشکلات و بیماری ها و همچنین درمان گل میگویی صحبت میکنیم.

ویژگی های گل میگویی

 • اندازه : بهتر است گونه های بلپرون را به صورت نمونه های کوچک تقریبا ۱۲ تا ۱۵ سانتی متری ارتفاع و در عرض ۱۰ تا ۱۲ سانتی متری پرورش دهید.اگر ارتفاع گیاه زیاد بلند شود، ظاهری نامرتب پیدا میکند.
 • رشد : گل میگویی کندرو است که سالی ۸ تا ۱۰ سانتی متر رشد میکند.نمونه های کوتاهتر بهتر گل میدهند.
 • فصل گل : سرتاسر تابستان.
 • رایحه : ندارند.
 • نور : در فصل تابستان پذیرای نور فراوان از جمله آفتاب کامل می باشند تا باعث خوشرنگ شدن براکته ها گردد.در زمستان که گیاه در حال استراحت است آنرا در مجاورت پنجره قرار ندهید.
 • دما : در تابستان دمای طبیعی اتاق مشروط بر اینکه بالاتر از ۲۴ درجه سانتی گراد نباشد ، مناسب است.در زمستان که گیاه در حال استراحت است بهتر است خنکتر نگه داشته شود.دمای ۷ درجه سانتی گراد برای این فصل مناسب است.
گل میگویی

گل میگویی

آب و تغذیه
 • آب : در طول تابستان رطوبت به مقدار زیاد برای این گل میگویی مفید است اما برای پیشگیری از غرقاب شدن خاک گلدان لازم است عمل زهکشی به خوبی انجام گردد.گیاه را هفته ای یکبار یا دوبار آبیاری نمایید.در زمستان با هر ۱۴ روز یکبار آبیاری خاک را فقط مرطوب نگه دارید اما هرگز نگذارید کاملا خشک شود.
 • تغذیه : در فصل تابستان هر ۲۱ روز یکبار کود مایع را به آب گیاه اضافه کنید.در زمستان به هیچ وجه گیاه را تغذیه نکنید.
 • رطوبت : گل میگویی از قرار گرفتن بر روی ریگ مرطوب و یا درون ظرفی انباشته از تورب نمناک لذت میبرد.هرگز گیاهی را که دارای گل است از بالا آبپاشی نکنید زیرا این امر موجب پوسیدگی براکته ها می گردد.
 • پاکیزگی : نیازی نیست.براکته های پژمرده گل میگویی را از گیاه جدا کنید.از بکار بردن مواد براق کننده برگ خودداری نمایید.
 • هوا : اغلب شرایط را تحمل میکنند.این گیاهان از تهویه خوب لذت میبرند
 • خاک : یک گمپوست لومی نسبتا غنی برای آنها مناسب است.
 • تعویض گلدان : نمونه بالغ هر بهار نیاز به تعویض گلدان دارند و معمولا تعویض خاک مصرف شده بیشتر از بزرگ کردن اندازه گلدان برای آنها اهمیت دارد.همیشه مراقب باشید که عمل زهکشی به خوبی انجام شود.
 • هرس : در فصل بهار با کوتاه کردن ساقه های بلند گل میگویی را مرتب و آراسته نمایید و یا چنانچه گیاه بیش از حد تنگ شده است ، آن را با باقی گذاشتن ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر از پایه قطع کنید تا مجددا رشد نماید.
تکثیر و عمر متوسط
 • تکثیر : در فصل بهار که طول شاخه های جوان حدودا به ۸ تا ۱۰ سانتی متر میرسد ، تعدادی قلمه از آن تهیه کرده و در گلدانی محتوی ماسه به اضافه مقدار کمی تورب بکارید.سپس گلدان را در داخل یک دستگاه تکثیر قرار دهید و یا روی آن را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید و در دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد نگه دارید تا قلمه ها رشه بزنند.پس از آن ، هر ۵ قلمه را در یک گلدان ۸ سانتی متری بکارید و در حین رشد انتهای هر یک را که در حال رویش است بچینید تا سبب پرپشت شدن گیاه گردد.
 • عمر متوسط : گل میگویی یا بلپرون ها مدت زیادی عمر میکنند ، اما همچون بسیاری از درختچه های کوچک ، بهتر است هر یکسال در میان بوسیله قلمه های جوان به پرورش نمونه جدید پرداخت.
 • گیاهان همراه : همراهی با گیاهان دیگر را دوست دارند و در گلدانهای کاسه ای مختلط ، به شرکی که بتوان گلدان را در مکانی پرنور قرار داد ، بخوبی رشد میکنند.کمبود نور می تواند منجر به کمرنگ شدن براکته ها گردد.
 • سهولت / دشواری : بلپرون یا گل میگویی برای شخصی که مقدمات پرورش گیاهان آپارتمانی را آموخته است گیاه مناسبی است.نگهداری از این گیاه در واقع کار آنچنان دشواری نیست اما اندکی مهارت لازم است که بتوان آنرا در بهترین وضعیت نگه داشت.

تکثیر گل میگویی با قلمه 

 1. در فصل بهار از ساقه های ۸ تا ۱۰ سانتی متری تعدادی قلمه تهیه کنید.گلدان کوچکی با لایه زهکشی و مخلوطی از ماسه گوشه دار و کمی تورب برای گل میگویی مهیا کنید.
 2. برای تهیه قلمه ، یکی از شاخه های نورسته و یا قسمتی از نوک ساقه گل میگویی را که دارای حداقل ۲ جفت برگ سالم و یک تقطه رویش باشد انتخاب کرده و آنرا از زیر آخرین جفت برگ ، از نزدیک ترین نقطه به ساقه اصلی قطع کنید.
 3. قسمت اضافی قلمه را درست از زیر آخرین برگ بچینید.
 4. دو برگ تحتانی را از قلمه جدا کنید.
 5. سطح مقطع قلمه را در پودر هورمون ریشه زا فرو ببرید.سپس قلمه را تکان دهید تا پول اضافی آن بریزد.
 6. بوسیله یک مداد یا یک قطعه چوب دور تا دور گلدان ، سوراخ های کوچکی در خاک ایجاد کنید.
 7. قلمه هایی را که تهیه کرده اید طوری در سوراخ های ایجاد شده فرو کنید که انتهای هر ساقه در ته سوراخ قرار گرفته و برگ ها بر سطح خاک منطبق گردند.
 8. گلدان را خوب آبیاری کرده و روی آن را با پلاستیک بپوشانید.برای راست نگه داشتن سرپوش پلاستیک از یک پایه سیمی استفاده نمایید.به منظور جلوگیری از پوسیدگی هر روز به مدت ۵ دقیقه سرپوش را بردارید.هرگز اجازه ندهید خاک گلدان گل میگویی خشک شود.گلدان را در دمای ۱۷ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
 9. پس از گذشت ۲۱ روز سرپوش را بردارید.هرگاه گیاهان به رشد خوبی دست یافتند ، آنها را در کمپوست معمولی بکارید.

 

 

 بیماری های گل میگویی

۱) سیاه شدن رنگ براکته ها

علتش آبپاشی گیاه از بالا است.براکته های سیاه شده را جدا کنید.

۲) زرد شدن برگ ها

علتش آب زیاد به گیاه داده اید.فرصت دهید گل میگویی آب اضاف را دفع کند پس از بهبود آنرا کمتر آبیاری کنید.

۳) ریزش برگ ها

علتش خشکی زیاد یا سرمای شدید در زمستان است.خاک گلدان را آزمایش کنید و در صورت خشک بودن ، گیاه را آبیاری نمایید.اما چنانچه خاک از رطوبت کافی برخوردار است ، گیاه را به محل خنکتری انتقال دهید.

۴) رنگ پریدگی برگ ها

گل میگویی شما نیاز به تغذیه دارد.در بالای مقاله به تغذیه این گل اشاره کردیم.

۵) رنگ پریدگی براکتهه ها

علتش نیاز به نور بیشتر است.گلدان گل میگویی را به محل روشن تری انتقال دهید اما از قرار دادن آن در معرض مستقیم آفتاب خودداری کنید.

۶) زرد شدن برگ ها و وجود تار های عنکبوتی در زیر آنها

علتش کنه قرمز است.گل میگویی یا بلپرون را با کنه کش جذبی سمپاشی کنید.میزان رطوبت را افزایش دهید.

۷) تغیر شکل و چسبندگی برگ ها در اثر وجود حشران سبز رنگ

علتش شته سبز است.گیاه را با سم شته کش یا حشره کش جذبی سمپاشی کنید.

گل میگویی

گل میگویی

شکل دادن گیاه به وسیله هرس

 1. شاخه های اضافی نمونه های بدشکل گل میگویی را می توانید در فصل بهار قبل از به گل نشستن گیاه کوتاه کنید.
 2. برش ها را درست از بالای یک دمبرگ انجام دهید.
 3. به کمک انگشت شصت و سبابه براکته های خشک شده گل میگویی را بچینید.

 

تعویض گلدان

 1. گلدان نمونه های بالغ را هر بهار عوض کنید.عبور مستقیم آب از درون گلدان حاکی از به مصرف رسیدن مواد خاک می باشد.
 2. گلدان جدیدی را به اندازه گلدان قبلی گل میگویی با لایه زهکشی و لایه ای از خاک مرطوب تهیه کنید.
 3. چنانچه مایلید مجددا از گلدان قبلی استفاده نمایید ، قبل از استفاده آن را کاملا بشویید.
 4. گلدان قدیمی را طوری نگه دارید که یک دست شما سطح خاک را بپوشاند و ساقه های گیاه گل میگویی ما بین انگشتانتان واقع شود ، سپس لبه گلدان را به آرامی به جایی بکوبید.گیاه به همراه خاک از گلدان خارج میگردد.
 5. بوسیله یک مداد یا یک قطعه چوب خاک مانده را با دقت از ریشه ها جدا کنید.مراقب باشید که آسیبی به ریشه ها نرسد.
 6. گل میگویی را در وسط گلدان جدید قرار دهید بطوریکه توپ ریشه برروی خاک واقع شود.
 7. گلدان را با خاک تازه پرکنید.دقت کنید که تمامی قسمت های ریشه در زیر خاک قرار گرفته باشند.
 8. خاک را در اطراف ساقه محکم فشار دهید.گل میگویی را به مدت ۲ روز بدون آب در سایه بگذارید تا ریشه های آن تشویق به رشد به درون خاک جدید گردند.

 

امتیاز این پست!
امتیاز خوانندگان این مطلب!
[Total: 1 Average: 5]

پست های مرتبط